0

Dünyanın En büyük Buğday Unu İhracatçısı ‘Türkiye’

Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından 2020 yılına ilişkin olarak hazırlanan sektör ihracat ve ithalat rakamları açıklandı. Rapora göre Türkiye 2019 yılında buğday unu üretiminde dünyada 1’inci olurken, en çok ihracat yapılan ilk 3 ülke Irak, Yemen ve Suriye oldu.

Türkiye geneli İhracatçı Birlikleri kayıt rakamlarına göre, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektörü’nün 2020 yılı Türkiye geneli ihracatı bir önceki yıla oranla yüzde 7,3 oranında artarak 7,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Irak, ABD, Suriye, Yemen, Almanya, Cibuti, Venezuela, İsrail, S. Arabistan ve Libya en çok ihracat yapılan ülkeler oldu.

2020 yılında genel ihracat içinde tarım ürünleri ihracatı yüzde 14,4 pay alırken, tarım ürünleri ihracatı içinde Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatının payı yüzde 30 düzeyinde gerçekleşti. Bitkisel ürünler grubu içinde yer alan Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektörü’nün Türkiye’nin toplam bitkisel ürün ihracatından aldığı pay 2020 yılında yüzde 44,7 oldu.

Rafine ayçiçek yağı ihracatı arttı
Değirmencilik ürünleri sektörü ihracatı 2020 yılında yüzde 9 oranında azalarak 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. En önemli kalemi olan buğday unu ihracatı söz konusu dönemde değer bazında yüzde 9,6 azalışla 952 milyon dolar olarak gerçekleşti. Buğday unu ihracatında en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke Irak, Yemen ve Suriye oldu.

2019 yılında dünya buğday unu ihracatı 5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, dünya buğday unu ihracatından yüzde 21,1 pay alan Türkiye 1 milyar dolarlık ihracatı ile birinci sırada yer aldı.

Bitkisel yağ sektörü ihracatı 2020 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,1 oranında artışla 981,4 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Rafine ayçiçek yağı ihracatı söz konusu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46,3 oranında artışla 611 milyon dolar olarak gerçekleşti. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülke Cibuti, Libya ve Yemen oldu.

Kuru baklagiller sektörü ihracatı, 2020 yılında yüzde 42,7 oranında artarak 370,1 milyon dolar değerinde gerçekleşti. En önemli kalemlerden biri olan mercimek ihracatı söz konusu dönemde yüzde 62,8 artarak 265 milyon dolar değerinde gerçekleşti. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülke Sudan, Irak ve Almanya oldu.

Related Posts

Call Now Button