0

Son 10 Yılda İhracat İki Katına Çıktı

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programlarının sonuncusu Sivas’a yönelik gerçekleştirildi.

Toplantıya, TİM Başkanı İsmail Gülle ile Vali Salih Ayhan katıldı. Nasıl ihracatçı olunacağı, ihracata ilişkin desteklerden nasıl yararlanılabileceği ve ihracatın finansmanına kadar birçok konunun ele alındığı toplantıda Sivas’ın başarısından bahseden Gülle, “Türk ihracat ailesi, dünyanın farklı coğrafyalarından birçok ülkede Türk bayrağını dalgalandırarak her ay rekorlar kırarken, Sivas da 90 ülkeye ihracat yapma başarısı gösterdi. Son 10 yılda Sivas’ın ihracatı, yüzde 53 gibi önemli bir yükselişle 76 milyon dolara yükseldi. Kentimizden yapılan ihracatın 2020 yılında 1 milyon doları aştığı ülkeler arasında bir önceki yıla göre Tayland’a ihracat yüzde 277, Avusturalya’ya yüzde 208, İsrail’e yüzde 83 arttı. Sivaslı ihracatçılarımız Kongo’dan Vietnam’a, Kolombiya’dan Estonya’ya toplam 12 ülkeye 2020 yılında ilk defa ihracat yaptı. Geçtiğimiz ay, Sivas’ta ilk kez jeotermal su ile yetiştirilen yerli domatesimizin ihracatına başlanıldı. Düne kadar dışarıdan meyve sebzesini ithal eden Sivas, artık dünyaya ihracat gerçekleştiriyor. Kentimiz 90 ülkeye ihracat yapıyor” dedi.

Kongo ve Vietnam’a kadar ihracat başarısı
Etkinlikte memleketi Sivas’ın ihracatı ve “TİM KOBİ İhracat Seferberliği Programı” hakkında bilgiler veren TİM Başkanı İsmail Gülle “Sivas’ımız, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, medeniyetlerin buluştuğu, ozanlar diyarı, sazın, sözün ve kültür zenginliklerimizin bir arada yaşadığı kadim topraklardır. Ben de bu toprakların bir evladı olarak baba ocağı, ana yurdu Sivas’a özlemlerimi belirtiyorum. Son 10 yılda, Sivas’ın ihracatı, yüzde 53’lük önemli bir artış göstererek 76 milyon dolara yükseldi. Sivas, özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerine başarılı bir ihracat performansı sergiledi. Geçtiğimiz yıl Sivaslı firmalarımız, ABD’ye 12,7 milyon dolar, Çin’e 12,5 milyon dolar, Almanya’ya 7,4 milyon dolarlık ihracata imza attı. Yine Sivas’tan yapılan ihracatın 2020 yılında 1 milyon doları aştığı ülkeler arasında bir önceki yıla göre Tayland’a ihracat yüzde 277, Avusturalya’ya yüzde 208, İsrail’e yüzde 83 arttı. Sivaslı ihracatçılarımız Kongo’dan Vietnam’a, Kolombiya’dan Estonya’ya toplam 12 ülkeye 2020 yılında ilk defa ihracat yaptı. Toplam 90 ülkeye ihracat gerçekleştirildi” dedi.

Makine Aksamları Sektörü ihracatta lider
Sivas’tan en çok ihracat 25,9 milyon dolarla Makine Aksamları sektöründe yapıldı. Bu sektörü 17,8 milyon dolarla Madencilik, 5,9 milyon dolarla Demir ve Demir Dışı Metaller sektörleri takip etti. Sivas’ın ürün bazında ihracatını analiz ettiğimizde, 604 farklı 6’lı GTİP kodlu üründe ihracat gerçekleştiğini görüyoruz. Bu ürünlerin 297’sinde, ülkemiz rekabet üstünlüğüne sahip. Sivas’ın ihracatında, ülkemizin rekabet avantajına sahip olduğu ürünler ise; mermer ve travertenler buğday unu, vermikülit, perlit ve kloritler, mobilyalar, ahşap mobilyalar ve ısı pompaları oldu. Sivas’ın 2020’de en çok ihracat gerçekleştirdiği beş ürün ise; transmisyon milleri, kranklar, blok mermer, traverten, tıbbi mobilya aksam ve parçaları, dezenfektanlar, yontulmuş mermer, traverten ve su mermeri oldu. Tarım ve Hayvansal Mamuller sektörlerinde de coğrafi işaretli ürünleriyle Sivas büyük bir potansiyel taşıyor.

“İhracatla yükselen Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz”
TİM KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programları’nı üç hedef kitleye yönelik olarak tasarladıklarını aktaran Gülle “İlki, halihazırda kendi işletmesi olan ve ihracat faaliyetleri yapmak isteyen şirket temsilcileri. İkincisi, sürekli ihracat artışı sağlamak isteyen firmalar. Üçüncüsü, genç girişimciler… Gerçekleştirdiğimiz eğitimle alanında yetkin uzmanlarımız, İhracatta Pazarlama Stratejileri, İhracat Destek Programları, Proje Hazırlama, İhracatın Finansmanı, İhracat Kredileri, İhracata Yönelik Garanti Sigortası Uygulamaları gibi birçok konuda firmalarımıza ve girişimcilerimize, tecrübelerini aktardı. Bugün hep beraber açılışını gerçekleştirdiğimiz, Sivas TİM KOBİ İhracat Seferberliği Eğitimi programımıza katılacak yüzlerce firma temsilcisi ve girişimcinin ihracata ilk adımını atacağına yürekten inanıyorum. Topyekün kalkınmamızın anahtarının Sivas gibi güzide şehirlerimizin kalkınmasıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz. İhracatla yükselen Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

Related Posts

Call Now Button