0

Avustralya’nın Khapra Böceği İle İlgili Aldığı Mücadele Tedbirleri

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) “Avustralya’nın Khapra Böceği İle İlgili Aldığı Mücadele Tedbirleri” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda, Avustralya’nın 20 Kasım 2020 tarihli ve Sağlık ve Bitki Sağlığı (SPS) bildiriminde; Trogoderma granarium için alınmış ve alınacak bitki sağlığı tedbirlerinin uygulanmasına ilişkin güncellenmiş programın yer aldığı anımsatıldı.

Programa göre; yüksek riskli bitkisel ürünlerin Avustralya’ya refakatsiz kişisel eşyalar olarak ve düşük değerli hava ve deniz taşımacılığı dahilinde (ticari ticaret numuneleri olarak ve araştırma amacıyla ithal edilen mallar hariç) girişinin 03.09.2020 tarihinde yasaklandığı belirtildi.

Seyahat edenlerin kendileri ile beraber getirdikleri veya bagajlarında bulunmasının veya posta yoluyla gönderilen yüksek riskli ürünlerin Avustralya’ya girişinin 15.10.2020 tarihinde yasaklandığı, Avustralya’ya ihraç edilecek yüksek riskli ürünler için alınacak bitki sağlığı tedbirlerinin 2021 yılı içerisinde uygulamaya koyulacağının bildirildiği hatırladıldı.

Avustralya tarafından

· Pirinç (Oryza sativa)
· Nohut (Cicer arietinum)
· Kabakgiller tohumu (Cucurbita spp., Cucumis spp. ve Citrullus spp.)
· Kimyon tohumu (Cuminum cyminum)
· Aspir tohumu (Carthamus tinctorius)
· Fasulye tohumu (Phaseolus spp.)
· Soya fasulyesi (Glycine max)
· Maş fasulyesi, börülce (Vigna spp.)
· Mercimek (Lens culinaris)
· Buğday (Triticum aestivum)
· Kişniş tohumu (Coriandrum sativum)
· Kereviz tohumu (Apium graveolens)
· Yer fıstığı (Arachis hypogaea)
· Kuru biberler/kırmızı biber (Capsicum spp.)
· Bakla fasulyesi (Vicia faba)
· Güvercin bezelye (Cajanus cajan)
· Bezelye tohumu (Pisum sativum)
· Rezene tohumu (Foeniculum spp.)
yüksek riskli ürünler olarak belirlendiği ifade edildi.

Bununla birlikte, Avustralya’nın 10 Aralık 2020 tarihli SPS bildiriminde; Türkiye’nin T.granarium için hedef riskli ülkeler arasında olduğu ve belirlenen ürünlerin tohum, tane ve kurutulmuş bitki ürünlerinin konteyner sevkiyatları için Bitki Sağlık Sertifikasının Ek Deklarasyonunda “The plant product(s) were inspected and found free from Khapra beetle (Trogoderma granarium)” ibaresinin yazılması gerektiğinin bildirildiği belirtildi.

Bu kapsamda; Avustralya’nın 21 Aralık 2020 tarihli SPS bildiriminde; hedef riskli ülkelerden Avustralya’ya gerçekleştirilecek söz konusu ürünlerin ihracatlarında deniz konteynerlerine yönelik alacakları tedbirlerin iki aşamada uygulanacağı ve ilk aşamada uygulanacak tedbirin Mart/Nisan 2021′ de başlanmasının beklendiği ifade edildi.

SPS bildiriminde devamla, hedef risk konteynerlere ilişkin ilk aşamada alınacak tedbirin, ihraç edilecek ürünlerin konteynere yüklenmesinden önce Metil Bromür ile fumigasyon, ısıl işlem veya böcek ilacı spreyi ile uygulama yapılması gerektiği belirtildi.

Hedef risk konteynerleri (FCL ve FCX konteynerleri) ile uygulama seçeneklerine ilişkin ayrıntılı bilgilerin SPS bildiriminde yer aldığı bildirildi.


G/SPS/N/AUS/502/Add.4 simgeli SPS bildirimi için tıklayınız.

G/SPS/N/AUS/502/Add.5 simgeli SPS bildirimi için tıklayınız.

“Avustralya “Khapra Beetle” Böceği İle Mücadele Tedbirleri” haberimiz için tıklayınız.

“Avustralya “Khapra Beetle” Tedbirlerinin 1 inci Aşamasını Uygulamaya Başladı” haberimiz için tıklayınız.

“Avustralya Khapra Beetle Tedbirlerinin 2 inci Aşamasına Ekimde Geçecek” haberimiz için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button