0

Almanya’ya Girişlerde Yeni Korona Virüs Önlemleri

Almanya’ya girişlerde yeni korona virüs önlemleri alındı.

UND’den alınan bilgiye göre, 14.01.2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren Federal Alman düzenlemesine göre ülkeye girişlerde gelinen ülkenin risk durumuna bağlı olarak elektronik ön kayıt ve zorunlu test uygulamaları devreye sokuldu.

TIR sürücüleri için öngörülen özel kurallar;
Almanya’ya girişten 10 gün öncesine kadar “risk bölgesi” (risk area) olarak kabul edilen ülkelerde bulunmuş olan sürücüler için ön bildirim zorunluluğu ve test zorunluluğu bulunmuyor.

Almanya’ya girişten 10 gün öncesine kadar “yüksek vaka bölgesi” (high incidence area) olarak kabul edilmiş ülkelerde bulunmuş olan sürücüler için ön bildirim zorunluluğunun olduğu, test zorunluluğu ise Almanya’da 72 saatten fazla kalacak sürücüler için geçerli olup 72 saat üzerinde kalacak sürücüler için girişten önceki 48 saat içerisinde alınmış negatif test sonucu ibrazı zorunlu olduğu bildirildi.

Almanya’ya girişten 10 gün öncesine kadar “Mutasyona uğramış covid-19 virüsü görülen bölgeler” (area of variant of concern) listesindeki ülkelerden birinde bulunmuş olan sürücüler için ise hem ön bildirim hem de girişten en geç 48 saat içerisinde alınmış negatif test sonucunu bildirmeleri gerekiyor.

Ülkemiz şuanda “risk area” klasmanında bulunuyor. Hangi ülkelerin hangi klasmanda olduğuna dair güncel listelere ulaşmak için: (https://www.rki.de/risikogebiete)

Mutasyona uğramış covid görülen ülkelerden gelmeyen ve risk bölgeleri ile yüksek vaka bölgelerini yalnızca transit geçmiş olup, bu bölgelerde duraklama yapmamış olan sürücülerin ön bildirim zorunluluğu bulunmuyor.

Mutasyona uğramış covid görülen bir ülkeden transit geçseler dahi ön bildirim yapmaları gerekiyor.

Related Posts

Call Now Button