0

Almanya İçin 70 Yıl Aradan Sonra Çift Haneli Enflasyon Tahmini

Almanya Merkez Bankası tarafından yayımlanan raporda, Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı küresel düzeyde yaşanan enerji krizi nedeniyle, Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılasının 2022 yılının sonunda ve 2023 yılının başında küçüleceği öngörülüyor. Bunla birlikte, Hükümletin krizin etkilerini hafifletmeye yönelik aldığı tedbirlerin sona ermesiyle birlikte, sonbaharda enflasyon oranının da çift haneli rakamlara çıkacağı ve yüzde on seviyelerine yükseleceği belirtiliyor. Yetkililer Almanya’da çift haneli enflasyon en son 70 yıldan fazla bir süre önce ölçüldüğünü belirtiyor.

Önümüzdeki yıl içerisinde tedarik zincirinde yaşanan aksaklılar ve jeopolitik gerilimler sebebiyle hayat pahalılığının da Alman halkı tarafından daha fazla hissedileceği tahmin ediliyor.

2022’nin başında ekonomi yüzde 0,8 büyümüş ve korona salgını öncesi seviyelere ulaşmıştı, ancak ilkbaharla birlikte tekrar durgunluk yaşanmaya başladı. Merkez Bankası uzmanları korona önlemlerinin büyük oranda kaldırılmasıyla hizmet sağlayıcıların işlerinin yoğunlaştığı ve dolayısıyla özel tüketim harcamalarının da arttığını değerlendiriyor.

Related Posts

Call Now Button