0

AB’nin Ticari Faaliyetleri Kasım Ayında Geriledi

IHS Markit tarafından yapılan Kasım ayı Euro Bölgesi satın alma yöneticileri endeksine (PMI) ilişkin kesinleşen veriler açıklandı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yönetimleri tarafından geçen ay tekrar uygulamaya koyulan kapanma tedbirlerine bağlı olarak bölgedeki ticari faaliyetlerin de sert bir şekilde azaldığı bildirildi.

Ekonominin sıhhatini ölçen en güvenilir göstergelerden birisi olarak kabul gören IHS Markit kompozit endeksi, Ekim ayındaki 50.0 puandan Kasım ayında 45.3 puana geriledi. İki hafta önce, ay ortasında açıklanan flaş kompozit endeks değeri ise 45.1 puan olarak ölçülmüştü.

Ekonomistler, AB üyesi ülke yönetimlerinin kovid salgınının ikinci dalgasına karşı aldıkları tedbirleri sıkılaştırmaları nedeniyle, Euro Bölgesi ekonomilerinin Kasım ayı ile birlikte tekrar düşüş trendine girdiğine işaret ediyor.

Euro Bölgesinde hizmetler sektörü endeksi son üç aydır denge noktası olan 50 puanın altında seyrediyor. PMI verilerine göre, AB ülkelerindeki hizmetler sektörü endeksi de Ekim ayındaki 46.9 değerinden, Kasım ayında 41.7 puana geriledi. Kasım ayında kaydedilen bu 41.7 puan, virüsün ilk dalgasının etkili olduğu Mayıs ayından bu yana gerçekleşen en düşük seviye oldu.

Kafe, restoran ve mağazaların zorunlu olarak kapatıldığı, piyasa talebinin son derece azaldığı ve hizmet sektöründeki yeni iş kurma alt endeks değerinin de 45.7’den 40.6 puana gerilediğine dikkat çekildi.

Öte yandan önümüzdeki yıla ilişkin beklentiler noktasındaki iyimserliğin ise arttığı ve gelecekteki ekonomik randıman ve üretim beklentisi endeksinin 56.5 puandan 60.4 puana yükseldiği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat