0

ABD’den Türkiye’ye Uygulanacak Dijital Hizmet Vergisi Ertelendi

Duyuruda, ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) tarafından ABD Ticaret Kanununun 301’inci bölümü (Section 301) kapsamında 2020 yılı Haziran ayında başlatılan ve Türkiye’ye dijital hizmet vergisi (DHV) uygulamaları karşısında oluşan zararı telafi etme gerekçesiyle bazı ürünlerde yapılan ithalata yüzde 25 oranında ilave gümrük vergisi konulmasında önerilen soruşturma ile ilgili olarak;

Söz konusu soruşturmanın 2 Haziran (dün) itibariyle tamamlandığı, Türkiye’den soruşturma kapsamı belirli ürünlerin ithalatında yüzde 25 oranında ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Ancak kararın uygulanmasının, konuya ilişkin çok taraflı müzakerelerin tamamlanmasına kadar, 180 gün süreyle (29 Kasım 2021 tarihine kadar) ertelendiği duyuruldu.

Soruşturma sonuç kararına göre, ilave gümrük vergisi getirilmesi planlanan ürünler arasında hazır giyim ürünleri yer almamakla birlikte, “suni-sentetik baskılı ve baskısız çarşaflara” önlem uygulanmasına karar verildiği belirtildi. Öte yandan, soruşturma kapsamında önlem alınması önerilen “pamuklu perde”, sonuç kararında önlem uygulamasından muaf tutulduğu iletildi.

Önlem uygulanması öngörülen ürünlerde ABD’nin GTİP’leri 6302.22.20 ve 6302.32.20 olmasına karşın, Türkiye’den ithalatta vergi uygulanmasına karar verilerin tüm ürünler (32 ürün) için Fasıl 99’da geçici olarak 9903.90.06 GTİP’i oluşturulmuş olduğu ve önlem uygulaması başlatıldığında oluşturulan bu GTİP üzerinden ilave gümrük vergisi uygulaması yürütüleceği ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat