0

“2021 Lojistik Sektörünün Toparlanma Yılı Olacak”

2020 yılında COVID-19 salgını nedeniyle tüm sektörler gibi lojistik sektörü de birtakım sıkıntılara maruz kaldı. Pandeminin özellikle ilk döneminde yaşanan kaos ortamında tüm dünya ve bütün sektörler birçok aksaklık yaşadı.

UTİKAD yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener Türk lojistik sektörünün yaşanan ilk şokun ardından hızlı bir şekilde aksiyon alarak krizin etkilerini büyük ölçüde bertaraf etmeyi başardığını söyledi.

Sınırların kapanması nedeniyle Orta Doğu, Orta Asya ve Euro Bölgesi başta olmak üzere, ithalat ve ihraç yükü taşıyan araçların kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığını belirten Eldener, “Dünyada hayatın durma noktasına geldiği bir anda dahi, lojistik sektörü gösterdiği refleksle, krizlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu da gözler önüne serdi. Bunda sektör paydaşlarının teknolojik altyapılarını pandemi öncesinde de iyi bir şekilde dizayn etmesinin önemi büyüktü.” şeklinde konuştu.

Tedarikçi ağında eksen kayması yaşanacak

Pandeminin her alanda olduğu gibi tedarikçi ağının özelinde de köklü değişimlere yol açtığını anlatan Eldener, bu değişimlerden birinin de tedarikçi ağı ile global mal ve ürün akışının yaşayacağı eksen kayması olacağını dile getirdi. Eldener “Türkiye, global ticaret açısından düşünüldüğünde, özellikle tekstil ve konfeksiyon ürünleri özelinde Çinli üreticiler karşısında önemli bir alternatiftir. Bu durumun pandemi sonrası süreçte, işler normale döndüğünde Türk ihracatçıları başta olmak üzere tüm sektörlere artı değer katacağını öngörüyoruz. Türk tekstil ürünleri ve diğer ürünlerimizin, özellikle Euro Bölgesi ülkelerinde daha çok talep görmesi, yine pandemi sonrası yaşanacak gelişmelerden olacaktır.” dedi.

Dijitalleşme çalışmaları artarak devam etmeli

Çin başta olmak üzere, Türkiye’nin Uzakdoğu ülkeleri ile rekabet edebilmesi için gerekli kurumların da bazı mevzuat düzenlemelerine gitmesi gerektiğini ifade eden Eldener “Uluslararası karayolu taşımacılığında kota ve vize sorunları, Gümrük Birliği Anlaşması’nın yenilenmesi, transit taşımacılığın problemlerinin üzerinde durulması, mevzuat değişikliği isteyen alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra taşıma modlarının tamamında, evrak ve bilgi alışverişinin dijitalleştirilmesi zaruri bir duruma gelmiştir. Türkiye’yi küresel tedarik zincirinin üst sıralarına taşımak adına hem kamu hem de özel sektör olarak dijitalleşme çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. UTİKAD olarak bu konuda uzun süredir çalışıyoruz. Çalışma Gruplarımız yoğun olarak bu konu üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda geçtiğimiz günlerde bu konuyla alakalı olarak UTİKAD ile TroyAvi Aviation Consultants firması arasında Dijital Lojistik Platformu modeli geliştirilmesine yönelik sektör raporu hazırlamak üzere iş birliği anlaşması imzaladı!” ifadelerini kullandı.

Hazırlanacak sektör raporunun tüm dijital yapıları entegre edecek bir üst platform aracılığıyla taşımacılıkta kullanılan dokümanlar, veriler ve bilgiler ile onay süreçlerinin dijitalleşmesinin getireceği maliyet, hız ve güvenlik kazanımlarını ortaya koyacağını bildiren Eldener, iş birliği kapsamında öncelikle taşıma işleri organizatörleri, fiziki taşıyıcılar, deniz ve hava limanları gibi taşımacılığa ilişkin yükün taraflarının bir araya getirildiği pilot bir model tasarlanarak Proof of Concept oluşturulacağı bilgisini paylaştı.

Şirketler dijitalleşmeye ayak uydurmalı

Eldener, UTİKAD olarak dijitalleşmenin gerekliliğinin altını uzun süredir çizdiklerini söyleyerek “Pandemi döneminde dijital uygulamalar; e-ticaret ve evrakta otomasyon noktasında da çok önemli gelişmeler yaşandı. Aslında COVID-19 salgını ile birlikte dijitalleşme hayatımızın her alanında mecburi bir hal kazandı. Lojistik sektörü bağlamında düşündüğümüzde de kalıcı olmak isteyen firmaların hepsi dijitalleşmeye açık olmak zorundadır. Pandemi bizlere gösterdi ki, dünya üzerindeki iş yapış biçimleri de sürekli değişime açık.” dedi.

2021’de kayıpları telafi edeceğiz

2020 yılı yeni normal ile birlikte sektörler açısından biraz canlanmaya başlasa da pandeminin gölgesinde geçtiğini, her ülke ve her sektör açısından karışıklıklarla dolu olduğuna değinen Eldener, “2021 yılından oldukça umutluyuz. Yine lojistik sektörü özelinde açıklamak gerekirse, yaşanan kayıplar ve ekonomik daralmanın 2021 yılı ile birlikte normale döneceğini düşünüyorum. 2021 lojistik sektörünün toparlanma yılı olacak. Mutlaka bazı zorluklar yaşanacaktır ancak bunları da sektör paydaşları birbirlerine destek olarak aşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Call Now Button