0

Yurtdışında Bulunan Araçlara Geçiş Belgesi Tahsisi

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yurtdışında Bulunan Araçlara Geçiş Belgesi Tahsisi hakkında bir duyuru yayımladı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND)’nden alınan habere göre; Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşmaları ve bunlara bağlı olarak imzalanan Protokoller uyarınca, yabancı ülkeler ile teati edilen geçiş belgeleri (Danimarka hariç) takip eden yılın 31 Ocak tarihine kadar geçerli olduğu belirtildi.

Bu kapsamda, 2020 yılı geçiş belgesi kullanarak yurt dışına çıkış yapmış olan ve çeşitli nedenlerle 31 Ocak 2021 tarihine kadar yurda dönüş yapamayan söz konusu taşıtlar için 2021 yılı geçiş belgelerine ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Buna göre, taşımacı firmaların mağduriyet yaşamamaları ve operasyonlarını daha hızlı yürütülebilmeleri amacıyla, söz konusu firmaların halen yurtdışında bulunan ve ilgili ülkeye ait 2021 yılı geçiş belgesi tahsis edilmemiş taşıtları için doğrudan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne başvurmaları halinde 15.02.2021 tarihine kadar (Avusturya ve Macaristan geçiş belgeleri hariç) iade sisteminde yer almayan 2021 yılı geçiş belgelerinin tahsis edilmesine imkan sağlandığı bildirildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat