0

Yunanistan’da Elektronik Ödemeden Kaçınan Sektörler

İktisadi ve Endüstriyel Araştırmalar Vakfı (IOBE) tarafından yapılan çalışma, Yunanistan’da bazı sektörlerin ülkenin Troyka’dan mali yardım aldığı dönemde dahi nadiren elektronik işlem yaptığını ortaya koydu. Söz konusu çalışmaya göre, hizmet alanında faaliyet gösteren onlarca sektör, sistematik olarak kredi kartı kullanmaktan kaçınmak suretiyle, vergi kaçıranlar listesinde geleneksel olarak en üst sıralarda yer aldı.

2019 yılında özel tüketimde hizmetlerin yeri %59,7 iken, kartla ödemelerin oranı %31,3’te kaldı. Kartla ödemelerin oranı özellikle, eğitim, mesleki hizmetler (avukat, doktor vb) ve bakım-onarımda düşük seyrederken, gıda hizmetlerinde de hala ciddi bir açık bulundu.

Söz konusu listenin en başında eğitim, eğlence, sağlık hizmetleri, araba bakım-onarım, mülk bakım, kuaförlük, seyahat hizmetleri ve küçük gıda perakendecileri gelmekte.

Bahsi geçen sektörler Yunan Kamu Gelirleri Kurumu (AADE) tarafından geçen hafta yapılan açıklamada da vergi kaçırmada en üst sıralarda yer adı.
Bununla birlikte, süpermarketler, eczaneler, hazır giyim mağazaları ve hatta restoranlarda kredi kartı kullanımında büyük artış oldu.

Related Posts

Call Now Button