0

Yunanistan’da Çalışma Bakanlığı’nın Covid-19 Mali Tedbirleri

Yunanistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Kostis Hatzidakis tarafından yapılan açıklamaya göre, çalışanlar ve işsizler için getirilen Covid-19 ekonomik tedbirlerine Nisan ayında da devam edilecek.

Bakan’ın belirttiği üzere, Nisan ayı için alınan tebdirlerin toplam maliyeti yaklaşık 695 milyon Euro olacaktır. Böylece sözkonusu Bakanlık’tan “güvenlik ağı” için sağlanan toplam bütçe 7,1 milyar Euro’yu, söz konusu yardımlardan faydalananların sayısı da 3 milyonu geçmekte.

Yapılan açıklamaya göre; çalışanlara yönelik devam edecek olan tedbirler şunlar:

1) İş sözleşmelerinin askıya alınması tedbiri sürdürülecek, bu çalışanlara aylık 534 Euro işçi tazminatı devam edecek. Sigorta primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmaya devam edecek. İş sözleşmelerinin askıya alınmasının maliyeti 330 milyon Euro’dur. Ayrıca çalışanlara kanun gereği her yıl verilen Paskalya hediyesi bu yıl devlet tarafından karşılanacaktır. Bunun da maliyeti 210 milyon Euro’dur.

2) Konaklama- otelcilik sektörünün sigorta katkıları sübvanse edilmeye devam edilecek.

3) Sanatçılar, Mart ayı için de özel amaçlı tazminat alacaklar.

4) Tiyatro, konser salonlarına kültür desteği Mart ayı için de devam etmekte. Bu destekte ilave üç ayın maliyeti 19 milyon Euro’dur.

5) Rehberler ve diğer benzeri meslek grupları, özel amaçlı tazminat alacaklar.

6) Mart ayında sona eren işsizlik yardımları iki ay süreyle daha uzatılacak.

7) Syn-Ergasia uygulaması Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

Related Posts

Call Now Button