0

Yaş Meyve Sebze İhracat Kontrolleri

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Mersin Zirai Karantina Müdürlüğü “Yaş Meyve Sebze İhracat Kontrolleri” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatının sürekliliği ve güvenirliliği amacıyla yoğun mesai harcanarak alıcı ülkenin Zirai Karantina koşullarının sağlanmaya çalışıldığı belirtildi. Zirai Karantina yönetmeliği kapsamında denetimlerin yapılabilmesi ve ihracat partilerinde geri dönüşlerin yaşanmaması amacıyla bu çalışmaların düzenli ve disiplinli bir şekilde yürütülmesi için ihracat öncesi kontrol işlemlerinin programlanması gerektiği ifade edildi.

İhracatçı firma temsilcisi olarak hareket eden Gümrük Müşavirlerinin başvurularının düzensiz olması dolayısıyla kontrol işlemlerinin programlı olarak yürütülmesinde güçlükler yaşandığı vurgulandı.

İhracat Kontrollerinin düzenli, kontrollü ve Yönetmelik hükümlerine uygun gerçekleştirilebilmesi için bugünden (21.12.2020) itibaren en geç 16:00’ya kadar müracaatların kabul edileceği, mağduriyet yaşanmaması amacıyla ihracat müracaat taleplerinin en geç 16:00’ya kadar yapılması gerektiği, aksi takdirde müracaat kontrollerinin bir gün sonra yapılabileceği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button