0

WCO Genel Sekreteri ESA Bölgesel Araştırma Konferansı’na Katıldı

WCO Genel Sekreteri, Gümrük ve ticaretin rolü üzerine ESA bölgesi için araştırma konferansına katıldı.

Dünya Gümrük Örgütü (WCO) Genel Sekreteri Dr. Kunio Mikuriya Doğu ve Güney Afrika Kapasite Geliştirme Bölge Ofisi’nin (ESA ROCB) düzenlediği ESA Bölgesel Araştırma Konferansı’na katıldı.

ESA ROCB ve Mauritius’taki Bölgesel Eğitim Merkezi (RTC) tarafından ortaklaşa düzenlenen Konferans, ortaya çıkan sorunların Gümrük ve Ticaret üzerindeki etkisine odaklandı.

Açılış konuşmasında Dr. Mikuriya gümrük camiasının, gümrük idareleri tarafından toplanan kanıta dayalı bilgileri kullanarak ticaret ve vergi konularında güvenilir hükümet danışmanları olma arzusunu paylaştı.

Genel Sekreter Mikuriya artan otomasyon ve birlikte çalışabilirlik ile gümrüklerin dijital dönüşümünün yanı sıra veri toplama, güvenlik ve kullanımı kapsayan veri analitiği hakkında da açıklamalarda bulundu.

Dr. Mikuriya, gümrük idarelerini gümrük araştırmaları için verilerin potansiyelini keşfetmeye ve toplanan verilerden değer yaratmak için insan kaynakları yeteneklerinin geliştirilmesine yatırım yapmaya davet etti. Afrika’da tek bir pazarın yaratılmasında gümrüklerin hayati rolü göz önüne alındığında, WCO ile Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) Sekreterliği ve diğer bölgesel ekonomik topluluklar arasında daha yakın işbirliğini yapılması gerektiğini vurguladı. 9 ve 10 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan WCO PICARD Araştırma Konferansı’nın gümrüklerin geleceği hakkında tartışmalara yol açabileceğini belirten Dr. Mikuriya, Gümrük idarelerini, akademiyi ve özel sektörü kayıt olmaya ve deneyimlerini paylaşmaya çağırdı.

Konferansa Mauritius Dışişleri Bakanı’nın yanı sıra Eswatini, Madagaskar, Mauritius, Uganda ve Zambiya’dan gümrük idaresi başkanlarının ve özel sektör temsilcileri katıldı.

WCO ESA ROCB tarafından 2013 yılında ESA Bölgesel Araştırma Programı başlatıldığından beri konferans, bölgedeki gümrük idareleri için kurumsal kapasitenin geliştirilmesine katkıda bulundu ve gümrük konularında araştırma konusunda zengin bir bilgi birikimi oluşturdu.

Related Posts

Call Now Button