0

Vietnam Ekonomisi için Büyüme Tahmini Düşürüldü

Dragon Capital, öngörülen büyüme oranını yüzde 3,7’ye düşürdü.

Vndirect Securities Corporation, dördüncü dalga beklenenden daha uzun sürerse, Vietnam’ın GSYİH büyüme oranının yüzde 5 civarında (önceki tahmin olan yüzde 6.5’in altında) olacağını söyledi.

Vndirect’e göre, pandemi nedeniyle birçok endüstri bölgesi kapanmak zorunda kaldı ve aşı tedariğindeki yetersizlik nedeniyle aşılama oranı hala düşük seviyelerde. Aşılamanın bu hızla devam etmesi halinde 2021’in sonuna kadar Vietnam nüfusunun yüzde 30’undan daha azı ilk dozu alabilmiş olacak ve Vietnam turizm pazarını uluslararası turistler için yeniden açamayacak.

Hizmet sektörü en çok etkilenen sektör olacak ve sadece yüzde 2,4’lük bir büyüme oranı görecek. Sanayi ve inşaat sektörleri, bozulan küresel tedarik zinciri nedeniyle yavaş yavaş toparlanacak ve yüzde 7,3’lük bir büyüme oranı görecek. Covid-19 yardımlarının bir parçası olarak faturalar düşürüldüğü için enflasyon kontrol altına alınacak.

VEPR ise, GSYİH büyüme oranı için üç senaryo belirledi ve salgının seyrine göre yüzde 3,5 ila yüzde 6,1 arasında büyüme öngördü.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat