0

UTİB, Ekolojik Tekstile Öncelik Verdi

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ev sahipliğinde online olarak düzenlenen Ekolojik Tekstiller Ur-Ge Projesi Toplantısı, projede yer alan firmaların katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda projeyle ilgili gelinen aşama ve sonrası için nasıl bir yol haritası izleneceği hakkında fikir alışverişi yapıldı.

‘GÜZEL İŞLERE İMZA ATMAYA DEVAM’
Açılış konuşmasını gerçekleştiren UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Birliğimizde güzel işlere imza atmaya devam etmek istiyoruz. En önemsediğimiz projelerimizden biri de Sürdürülebilirlik Ur-Ge’miz. Dünya teknolojik, ekolojik ve sosyal bir değişim içinde. Bunlarla birlikte yaşamımızda da belirli değişimler meydana geliyor. Projemizde amacımız, Bursa başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nin kalkınmasında büyük önem arz eden ev tekstili ve giyimlik kumaş üretimine yönelmesini sağlamak. Bu vesileyle ülkemizin üretim ve dış ticaretinin daha çevre dostu bir form kazanarak, küresel normlara uygunluğunun artırılmasını hedefliyoruz. Tam kapanmayla birlikte hepimiz nasıl bir yol haritası çizmeliyiz diye düşünüyoruz. Bu toplantıyla birlikte projemizde daha büyük ve daha sağlam adımlar atılmasını hedefliyoruz” dedi.

‘YOL HARİTASI ÇOK ÖNEMLİ’
UTİB Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Türkün Karaçor da Sürdürülebilirlik Ur-Ge Projesi’nin daha verimli hale gelebilmesi için toplantıda fikirlerini paylaştı. Karaçor, “Her şeyin pandemiye takıldığı bu dönemde Sürdürülebilirlik Ur-Ge’sinde istediğimiz hızda olmasa da yolumuza devam ediyoruz. Ur-Ge’de ihtiyaç analizinin belli olmasının ardından belirli konularda eğitim ve danışmanlık sürecine girildikten sonra bu işin en önemsenen ayağı, yurtdışı pazarlama ayağı. Şu anda yurtdışı ayağında aksiyon almamız için zor bir dönemde olmamıza rağmen danışmanlık paketlerini önceden belirleyip firmalarla ortak bir yol haritası çizeceğiz” diye konuştu.

Related Posts

Call Now Button