0

UND İcra Kurulu Başkanı Recai Şen ile Röportaj

UND İcra Kurulu Başkanı Recai Şen ile Türkiye’de taşımacıların durumu, AB geçiş ve kota uygulamalarını, taşıma işleri organizatörlüğü yönetmeliğinin ayrıntılarını konuştuk.

 Nisan ayında UND İcra Kurulu Başkanlığı görevine gelen Recai Şen, 20 Temmuz 208 cuma günü sektör basını ile bir tanışma toplantısı düzenledi.

Sektördeki Boşluklar Dolacak
Toplantı sonrasında Gümrük TV’ye önemli açıklamalarda bulunan Şen, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği ile ilgili sektörde yer alan boşlukların doldurulacağını ifade etti.

Yeni yönetmelikte UND’den fikirler alındığını belirten Şen, hiçbir zaman UND’nin göz ardı edilmediğini belirtti.

Avrupa Geçişlerinde Kota Büyük Sorun
Bir yılda Avrupa’ya yapılan ihracat taşımalarının yaklaşık 100 bin olduğunu ifade eden Şen, en önemli güzergahlarından birisi olan Avusturya’nın kendilerine 21 bin geçiş belgesi verdiğini ifade etti. Tükenen geçiş belgelerinin ardında farklı yollar arayan taşımacılar ise büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalıyorlar.Ro-Ro Çözüm Oldu:
Avrupa kara taşımalarında yaşanan sorunların geçtiğimiz yıllarda Ro-Ro ile çözüldüğünü belirten Şen, Türkiye’nin Ro-ro limanlarını ve taşımalarını daha fazla geliştirmesi gerektiğine değindi.

Gümrük ve Lojistiğin Çalışmaları
Gümrük ve lojistiğin çalışma alanlarındaki karşılaşmalarına da değinen Şen, taşımacı onu durduracak kimsenin olmasını istemez ifadelerini kullandı. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte özellikle ihracat yapan taşımaların kontrollerle birlikte çok fazla beklediğine dikkat çeken Şen, gümrüğün yapacağı kontrollerin uzaktan yapılmasının zaman kaybının önüne geçeceğini hem de taşımacının bu sebeple durmayacağını ifade etti.

Gümrük TV

Related Posts

Call Now Button