0

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’ndan Kadın İşçilere Müjde

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlık ile TÜHİS Yol-İş 19. dönem toplu iş sözleşmesi töreninde konuştu. Karaismailoğlu, “Ülkemizi, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefiyle, çalışmalarımıza 7/24 hizmet anlayışıyla devam ediyor, dünyanın gıpta ile izlediği mega projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Projelerimize yalnızca yol ya da köprü olarak bakanlar her zamanki gibi yine yanılıyor. Türkiye’ye çağ atlatan bu projeler, istihdama, ekonomiye, ticarete katkı sunmanın yanında vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli bir şekilde seyahat etmesine de olanak sağlıyor. Halkımızın refah seviyesine önemli katkılar veriyor” dedi.

Kuzey Marmara Otoyolu, Ankara-Niğde Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü ve nice projelerin ekonomiye yaptıkları katkılarla ele alınması gerektiğini vurgulayan Karaismailoğlu, bu projelerin kalkınma hedeflerinin bir parçası ve Türkiye’nin gücüne güç katan çalışmalar olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE SİZLERLE BİRLİKTE YÜKSELECEK
“Bakanlığımızın merkez yönetimi ile birlikte ülkenin dört bir yanında görev yapan taşra teşkilatlarımızda alın terleriyle, bileğiyle, emeğiyle, aklıyla, fikriyle ve yüreğiyle bizlere destek olan işçi kardeşlerimizin ücret ve sosyal haklarının korunması amacıyla yapılan görüşmelerde uzlaşı sağlamamız son derece önemli” diyen Karaismailoğlu, işçilere “yeni Türkiye sizlerle birlikte yükselecek” diye seslendi.

Dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de tesiri altına alan Covid-19 salgınının, merkez ve taşra olmak üzere tüm ulaşım modlarını etkilediğine dikkati çeken Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kısa çalışma ödeneği ile birlikte, birçok vergi muafiyetleriyle sektörün ve çalışanlarımızın korunmasına yönelik ciddi tedbirleri yerinde ve zamanında aldık. Pandeminin en yoğun hissedildiği 2020’de de yatırımlarımızın devam ettiği tüm şantiyelerimizde Sağlık Bakanlığı’mızın tedbirlerine uyarak işlerimizi kesintisiz sürdürdük. Salgının etkilerinin en ağır hissedildiği 2020 yılında birçok gelişmiş ülke küçülme yaşarken, ülkemiz, yüzde 1,8’lik büyüme gösterdi. 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7,2 büyüdük. İkinci çeyrekte yakaladığımız yüzde 21,7 oranıyla, en hızlı büyüyen ikinci ülke olma başarısını gösterdik.”

KADIN ÇALIŞANLARA YENİ HAKLAR GETİRİLDİ
İmzalanan toplu iş sözleşmesinin de üretim ve büyüme hızına ivme kazandıracağını belirten Karaismailoğlu, 19. dönem toplu iş sözleşmesinde kadın çalışanlara yeni haklar getirdiklerini vurguladı.

İşçi pozisyon nitelik tablolarındaki “kadın işçi çalışamaz” şeklindeki ibareleri, yeni sözleşmede kaldırdıklarının altını çizen Karaismailoğlu, “Bu şekilde, halen çalışan kadın arkadaşlarımızla birlikte, işe yeni başvuracak olan kadın adaylar için iş alanı sınırlaması kalktı.” dedi.

Related Posts

Call Now Button