0

Türkmenbaşı Uluslararası Limanı Gümrük işlemleri Semineri

Türkmenistan’da Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı Üzerinden Ticaret Hacminin İyileştirilmesi konulu seminer düzenlendi. 

Devlet Gümrük İdaresi Analitik Bölümü tarafından düzenlenen seminerde, Gümrük Kapıları, Devlet Sınır Koruma Komutanlığı, Göçmenler Dairesi, Türkmendenizderyayolları ve Türkmendemiryolları acentelerinin temsilcileri ile Sanayicileri ve Türkmenistan Girişimciler Birliğinin Türkmen logistika birliği yer aldı.

Hammadde Dolaşımında İyileştirme
Seminer süresince, Türkmenbaşı Uluslararası Limanı Gümrük işlemleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verildi. Seminere katılan bölüm ve kuruluşların temsilcileri de bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Katılımcılar, hammadde dolaşımını iyileştirme yolunda ortak görevleri tartıştılar.

Gümrük Vergisinden Muafiyet 
2018 yılında hizmete giren Turkmenbashi Uluslararası Limanı’na yüklenen navlunlar, üç yıla kadar gümrük vergisinden muaf tutuluyor. Ayrıca, navlunlar 30-45 gün boyunca ücretsiz depoda ücretsiz olarak depolanır. Liman geçen yıl Ağustos ayında gümrük antrepolarının işletilmesi için ilgili bir lisans aldı.

Kaynak: nCa news bulletin

Related Posts

Call Now Button