0

TÜRKLİM COVID-19 Ekonomik Etki Analizi Aralık Raporu

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) tarafından “COVID-19 Ekonomik Etki Analizi (Aralık 2020)” yayınlandı.

COVID-19 salgınının Türkiye’deki liman operasyonlarına olan etkilerinin birinci elden takip edilmesi, değişimlerin somut olarak ortaya koyulması, salgından dolayı ortaya çıkan değişimlerin ve eğilimlerin tespit edilmesi, bu değişimleri ve bulguları değerlendirmek amacıyla yayınlanan raporda limanlara uğrak yapan gemi sayısı, elleçlenen yük miktarı, kamu idaresinin aldığı önlemler ve kısıtlamalar, gemi operasyon süreçleri, limanların hinterlandındaki taşımacılık, limanların depo ve antrepo faaliyetleri ile limanlardaki istihdam bakımından ortaya çıkan sonuçların ve etkilerin analizlerinin yer aldığı Aralık 2020 ayına ait raporu yayınlandı.

Raporda;
– COVID-19 Nedeniyle Limanlarımıza Uğrak Yapan Gemi Sayısındaki Değişim
– COVID-19’a Yönelik Kamu İdaresi Tarafından Alınan Tedbirler
– COVID-19 Salgınına Yönelik Alınan Tedbirlerin Gemi Operasyonlarına Etkisi
– COVID-19’un Liman Hinterlandındaki Taşımacılığa Etkisi
– COVID-19’un Liman Depo/Antrepo Faaliyetlerine Etkisi
– COVID-19’un Liman ile İlişkili İstihdama Etkisi ana başlıklarıyla değerlendirmeler yapıldı.

Küresel ölçekte sosyal ve ekonomik trajediye dönüşen Covid-19 salgınında henüz sona yaklaşılmadığı belirtildi. Küreselleşmenin yaygınlaşması ile ülke ekonomileri birbirlerine bağımlı hale geldiği 2021 yılı, Covid-19 salgınının sosyal ve ekonomik etkilerinin daha belirgin olarak ortaya çıkacağı bir yıl olacağı ifade edildi.

Covid-19’un etkileri bir bütün olarak değerlendirildiğinde denizcilik sektöründeki en büyük olumsuzluğu kruvaziyer limanlar ve gemilerin yaşadığı bildirildi. Dünya limanlarının yolcu gemilerine kapatılması sektörün faaliyetlerine ara vermesine neden olduğu açıklandı.

İlgili rapora ulaşmak için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button