0

“Türkiye’nin İhracat Oranı 2021 Yılının İlk Çeyreğinde Yüzde 42,2 Arttı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, video konferans yöntemi ile katıldığı İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantısında 2020 yılında Kovid-19 pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına aldığını belirterek; pek çok gelişmiş ülkenin ekonomisinde daralmalar olmasına rağmen, Türkiye’nin bu zor dönemi yüzde 1,8 büyüyerek kapattığını vurguladı. Karaismailoğlu, “Ülkemiz bu zor dönemde izlediği politikalar ile etkileri en aza indirmeyi başardı. Birkaç gün önce Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 2021 yılında Türkiye için yüzde 5 olarak açıkladığı büyüme beklentisini, yukarı yönlü yarım puan revize ederek yüzde 5,5’e yükseltti. Üretim sistemlerimizdeki kesintisiz çalışma ile birlikte, gelişmiş ulaşım modlarımızın da desteği ile 2021 yılının ilk çeyreğinde, ülkemizin ihracatı yüzde 42,2 oranında artarak; 18 milyar 985 milyon dolara ulaştı” ifadelerine yer verdi.

“İzmir’in Türkiye’nin vitrini olmasını istiyoruz.”
İzmir’in liman kenti olmasının yanı sıra tarım, sanayi faaliyetleri, ham madde kaynakları, nitelikli işgücü ve ulaşım olanaklarının genişliği ile Türk ekonomisinin lokomotif kentlerinden biri olduğuna vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, “Sanayimizde üretilen mallar, dünya standartları ölçüsünde kaliteye sahip. Hem iç hem de dış pazarlarda itibar sahibi. İzmir, geçmişten bugüne Türkiye’nin Batı dünyasına açılan en önemli kapılarından biri oldu. Ancak biz, İzmir’in çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. İstiyoruz ki İzmir sadece Batı’ya açılan bir kapı olarak kalmasın. Her şeyiyle Türkiye’nin vitrini olsun. Bu nedenle de İzmir’in ulaşım ve iletişim altyapısının gelişmesine ayrı bir özen gösteriyoruz” diye konuştu.

“Türkiye ve İzmir’de gençler için istihdam alanları oluşturacağız.”
Hedeflerinin Türkiye’yi dünyanın yeni lojistik gücü haline dönüştürerek; Türkiye’de ve İzmir’de istihdam alanları oluşturup, gençlere daha fazla iş olanağı sunmak olduğunu kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Hedefimiz; İzmir’in üretimden sanayiye her alanda daha çok üreten, daha refah bir şehir olmasını sağlamak. Bu yolda hep birlikte adım atmanın, ortak akıl ile hareket etmenin çok değerli olduğuna inanıyoruz. Ne kadar engel olmaya çalışsalar da ülkemizi hak ettiği gibi küresel bir aktör hâline getirecek projelerimizden de vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat