0

Türkiye Rusya Arasında Ticaret Heyeti Gerçekleştirilecek

Yazıda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in yazısına atıfla, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, TİM organizasyonu ile 27-30 Eylül 2021 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’na yönelik bir Fiziki Ticaret Heyeti düzenleneceği, Moskova şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda Rusya’dan iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Pazar payının artırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek heyete Makine ve Aksamları (asansörler, inşaat makineleri, tarım makineleri, metal- plastik işleme makineleri), İklimlendirme Sanayi Ürünleri (kazanlar, ısıtıcılar, soğutucular) Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, İnşaat Malzemeleri (doğal taş, yalıtım malzemeleri, elektrik aparatları, demir-çelik), Tekstil (kumaş, iplik, ev tekstili, tekstil aksesuarları) sektörlerinde uluslararası standartlara uygun ürünler imal ve ihraç eden firmaların katılımlarında fayda görüldüğü belirtildi.

Bahse konu heyete katılımın kontenjanla sınırlı olduğu, başvuru için son tarihin 6 Ağustos 2021 Cuma günü mesai bitimi olduğu ifade edildi. Bu tarihe kadar https://delegations.tim.org.tr/event/russia-trade-delegation internet adresinde yer alan Başvuru Formu’nun eksiksiz olarak doldurulması gerektiği ve firma bazlı yapılacak ön çalışmanın ardından heyete katılımı uygun görülen firmalardan ekonomi sınıfı uçak bileti, konaklama, toplantı ve transfer giderlerinden oluşan 10 bin 750 TL tutarındaki katılım bedelinin tahsil edileceği belirtildi. Katılımı uygun görülen firmalara konuya ilişkin bilgilendirmenin e-posta aracılığıyla yapılacağı aktarıldı.

Ön başvuruları olumlu sonuçlanan firmalar için heyete katılım ödeme dekontlarının Türkiye İhracatçılar Meclisine ulaşmasıyla kesinleşeceği, heyet hazırlık çalışmaları kapsamında B2B eşleştirme hizmeti alınan firmaya ödeme yapılması, uçak biletlerinin kesilmesi ve otel rezervasyonlarının yapılmasının ardından katılımcının katılımını iptal etmesi durumunda ücret iadesi yapılamayacağı vurgulandı.

Not:
1- Rusya’ya girişte umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olacak. Hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla 30 gün süreyle vizeden muaf tutulacak. Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaf tutulacak. Heyete katılım kapsamında firma temsilcilerinin vize alımları kendi sorumluluklarında olacak.

2- Rusya’ya seyahatte yolucuların uçağa kabul edilebilmeleri için son 3 gün içerisinde alınmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerektiği, test sonucu İngilizce veya Rusça olarak ibraz edilemiyorsa Konsolosluk onaylı Rusça tercüme talep edildiği belirtildi. 3 günlük sürenin PCR testi için örnek alındığı tarihten itibaren başladığı ve seyahat esnasında maske ve eldiven kullanılması gerektiği ifade edildi.

3- Türkiye İhracatçılar Meclisinin Rusya Ticaret Heyeti’ni Covid-19 salgınının seyrini göz önüne alarak iptal etme veya sanal ticaret heyetine çevirme hakkının saklı olduğu, Türkiye ihracatçılar Meclisinin herhangi bir sebeple heyeti iptal etme kararı alması halinde firmalara katılım bedellerinin eksiksiz olarak; sanal ticaret heyetine çevirme kararı alması halinde ise sanal ticaret heyetinin maliyeti düşülerek firmalara kalan bakiye ödemeleri gerçekleştirileceği belirtildi.

İlgili “Rusya ti̇caret heyeti̇ taslak programı” için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat