0

Türk Halısına İlgi Artıyor

Çevrimiçi düzenlenen Halı Sektör Kurulu Toplantısı’nda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 2020 yılında halı sektöründe yüzde 2,8 artışla 2 milyar 605 milyon dolar ihracat yapıldığını belirtti.

Gülle, “Bu rekorun ardından yılbaşından bu yana da halı sektörümüzde artış, yüzde 10’un üzerinde. Halı, dünyada öncü olduğumuz bir sektör. Artan talebi karşılayarak, ölçek büyüterek, yıllık 5 milyar dolara ulaşmamız gerekiyor” dedi.

Yıllık bazda rekor kıran 6 sektörden biri olan halı sektörü de 2 milyar 605 milyon dolar ihracat yaptı; Tanzanya’dan Kolombiya’ya, Brezilya’dan Avustralya’ya kadar 172 ülke ve bölgeye ürün satıldığını belirterek, sektörün başarısına işaret eden TİM Başkanı İsmail Gülle “2020’de halıda toplam ihracat yüzde 2,8 artışla, 2 milyar 605 milyon dolar oldu. Bu rakam aynı zamanda sektörümüzün yıllık rekoru. Yine aralık ayında 290 milyon dolarla aylık ihracat rekoru da kırıldı. Yeni yılda ise, sektörümüzdeki ihracat artışı yüzde 10’un üzerinde. Halı, dünyada öncü olduğumuz bir sektör. Artan talebi karşılayarak, ölçek büyüterek, yıllık 5 milyar dolara ulaşmamız gerekiyor. Bu anlamda 2020’deki başarılı performansımız, 2021’de hep beraber güzel işler başaracağımızı ortaya koyuyor” dedi.

“Bu yıl ABD’de 1 milyar doları aşacak”

En çok halı ihracatı gerçekleştirilen ülkelerin sırasıyla ABD, Suudi Arabistan ve Almanya olduğunu vurgulayan Gülle “ABD’ye ihracat, yüzde 40’lık bir yükselişle 1 milyar dolara yaklaştı. Bu yıl inşallah bu seviye aşılacaktır. Tüm bu veriler ışığında, sektörümüzün gelecek performansı bizleri daha da heyecanlandırıyor. Halı sektöründe önümüz açık, geleceğimiz parlak. Rehavete kapılmadan, hedeflerimizi her zaman yüksek tutarak dünyada ayak basılmadık coğrafya bırakmamamız lazım” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Call Now Button