0

Turagay: “Gümrük Müşavirliği Sisteminin Kurumsallaşmasından Yanayız”

Moderatörlüğünü Profesör Doktor Emre Alkin’in yaptığı Kongrenin açılış oturumunda konuşmacılar “Pandemi ve Sonrasında Ticarette Olası Değişiklikler” teması çerçevesinde konuşmalar yaptılar.

İGMD Başkanı Serdar Keskin’e oturumun açılışında yaptığı konuşmasında, öncesinde vergilerin üçte birinin gümrüklerden geldiğini, şimdi ise beşte birinin gümrüklerden geldiğini belirtti. Bu anlamda sıcak paranın ülkeye girmesi açısından gümrüklerin önemli olduğu ifade ederek, 7 milyon beyannamenin 6 buçuk milyonunun yani yüzde 92’sinin gümrüklerden geldiğini vurguladı.

Tam kapanma sürecinde İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede gümrük çalışanlarının yer almadığından bahseden Keskin, bu süreçte bu durumun oluşturduğu zorluklara değindi.

Kabahatler Kanunu uygulamasının gümrük çalışanları için can yakan bir konu olduğunu ifade eden Keskin, Türkiye’deki aşı durumuna göre gümrük çalışanları adına aşıda öncelik talep etti.

Ticaret Bakanı’ndan iki şey talep ettiklerini söyleyen Keskin birlik yasası ile ilgili taslağı Bakanlığa ilettiklerini, oda değilse bile birlik veya meslek yasası talebi ile asgari ücret yasasında revizeye gidilmesi talebini iletti.

Oturumun sonunda konuşan Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Serdar Keskin’in konuşmasına yanıt olarak, Bakanlık olarak gümrük müşavirlerinin öneminin farkında olduklarını söyleyerek “gümrük müşavirliği sisteminin kurumsallaşmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Call Now Button