0

Transitte Yeni Dönem! E-Teminat

1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla gümrük idarelerince kabul edilen teminat mektupları, E-Teminat mektubu olarak düzenlenmeye ve BİLGE sistemi üzerinden işleme alınmaya başlanmıştı.

Bu kapsamda, 15 Eylül 2022 tarihi itibarıyla; halihazırda sertifikasyon ve entegrasyon sürecini tamamlayan 4 banka ile (Vakıf Katılım, Denizbank, Odea Bank, Nurol Yatırım Bankası) ulusal transit rejimi elektronik kapsamlı teminat mektubu pilot uygulaması devreye alındı.

Bakanlığın duyurusunda ayrıca, ortak transit rejimi kapsamlı teminat mektuplarının elektronik ortama alınması İçin Kredi Kayıt Bürosu ve ilgili bankalar ile yakın işbirliği içinde çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Bu çerçevede, yapılan teknik düzenlemelerle birlikte, E-Kapsamlı teminat mektubunun düzenlenmesi, kabülü, iadesi, iptali işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesinin sağlandığı iletildi.

E-Kapsamlı teminat mektubunun teminat gümrük idaresince kabul edilmesi ile birlikte kapsamlı teminat mektubu ile ilişkilendirilen GRN (teminat gümrük idaresince kabul edilen kapsamlı teminat mektubu için sistem tarafından verilen teminat referans numarasını) numarasının otomatik olarak oluşturulması ve tanımlanan GRN numarasına NCTS yükümlü ekranından “Teminat İşlemleri>ETTN ile Teminat Sorgulama” bölümünden ETTN numarası ve vergi numarası ile ulaşılmasının mümkün bulunduğu bildirildi.

Related Posts

Call Now Button