0

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kapıkule Sınır TIR Parkı’nda İncelemelerde Bulundu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Oda/Borsa Başkanları ile birlikte, Kapıkule Sınır Kapısı ve TIR Parkı’nda incelemelerde bulundu.

Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, Kapıkule’nin tüm dünya ticareti için çok önemli olduğuna vurgu yaptı. TOBB Başkanı Kapıkule’deki başarılı çalışmalara dikkat çekerek, “Bu kapı Türkiye’nin doğusundan batısına açılan bir kapı. Sadece Türkiye için değil Türkiye’nin doğusundaki ülkeler için de çok önemli. Aynı zamanda Batı’nın da Doğu’ya açılan kapısı. Bu kapı gerçekten çok önemli, devletimize de çok teşekkür ediyorum. Bize güvenip yap-işlet-devret kapsamında modernize etme fırsatı verdiği için. Burası tüm ülkeler ve ticaret insanları için çok önemli. Bunu başarıyla yapmaktan dolayı biz de gurur duyuyoruz” dedi.

Bakan Yardımcısı Kaymakcı ise Kapıkule’nin AB ülkeleri için büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Kapıkule’nin etkin bir alt yapıya sahip olduğunu aktaran Kaymakcı, Kapıkule’deki modern yapının en kısa sürede Bulgaristan tarafında da yapılmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Meyer-Landrut da Edirne’de olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Kapıkule’nin Avrupa Birliği ülkelerine açılan bir kapı olarak burada yapılan işleri görmek benim için çok etkileyiciydi. Gerçekten çok modern, çok etkili ve hızlı bir şekilde çalışan sınır kapısı görmek tüm ülkelerimiz için çok faydalı. Bu çok önemli sınır kapısındaki çalışmaların Bulgaristan’la yapılan yakın iş birliği sayesinde çok daha hızlı ve çok daha ileriye gideceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat