0

TIR Sürücülerinin Vize Sorunları Konuşuldu

Dışişleri Bakanlığı ve UND İşbirliğinde gerçekleştirilen toplantıda “Profesyonel TIR Sürücülerinin Vize Sorunları” görüşüldü.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ihracatının karayoluyla taşınmasında ve tedarik zincirinin devamının sağlanmasında önemli görev üstlenen ve kilit personel olarak nitelendirilen Profesyonel TIR Sürücülerinin vize sorunlarının çözümü amacıyla; UND ile işbirliği içerisinde AB Delegasyonu da dahil olmak üzere 27 Avrupa Ülkesi Misyonunun katılımlarıyla bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığının öncülüğünde, AB Delegasyonu ve tüm Avrupa ülke misyonlarının katılım sağladığı toplantının, lojistik sektörünün öncelikli gündeminde yer alan ve hizmet sağlanan Avrupa’daki paydaşlar ile ortak çıkarları ilgilendiren bazı hususları paylaşmak için çok önemli bir fırsat olduğu değerlendiriliyor. Toplantıya, AB Delegasyonunun yanı sıra, 7 ülkenin Büyükelçisi ve 27 Avrupa ülkesi misyonları olmak üzere 70’e yakın temsilci katılım sağladı.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, toplantıda yapmış olduğu konuşmasında; tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde; hayati malzeme ve ürünlerin tedarikinde ortaya çıkan sorunların kıtlık riski ve tedarik zinciri kopmalarını beraberinde getirmesi karşısında lojistik sektörünün öneminin bir kez daha ve net olarak anlaşıldığını vurguladı. Profesyonel TIR sürücülerin Türkiye-Avrupa ticaretinde ve ortak tedarik zincirinin işleyişinde önemli aktörler olarak görev üstlendiklerini anlatan Nuhoğlu, sürücülerin bu rollerinin iş yapış modellerinde göz önünde bulundurulmasının Avrupa ile olan ticaretin kesintisiz devamına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Nuhoğlu, profesyonel TIR Sürücülerinin vize süreçlerinin kolaylaştırılması ve sorunların aşılmasında tüm taraflara önemli görevler düştüğünü ve bu amaç doğrultusunda UND’nin de üzerine düşen her türlü görevi üstleneceğine dikkat çekerek, Avrupa ülke misyon temsilcilerinden de aynı yaklaşımın beklendiğini vurguladı.

Toplantıda UND tarafından yapılan sunumda, Profesyonel TIR sürücülerinin almış oldukları eğitimler başta olmak üzere iş yapış modelleri, Avrupa ülke misyonlarına yapılan vize başvurularına alınan haksız “Ret” kararları ve örnekleri, Avrupa ülkelerine taşıma yapan Türk taşımacılık filosu, pandemi sürecindeki gelişmeler ve Türk taşımacılık sektörünün talepleri katılımcılar ile örnek vakalar üzerinden detaylı olarak paylaşıldı.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat