0

TİM Başkanı Gülle: “Kazakistan’a İhracatımız Artıyor”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Kazakistan’a yönelik katılımcı firmalara yeni iş birlikleri ve satışlar bakımından fırsatlar doğurmak ve ihracat rakamlarını artırmak için Sanal Ticaret Heyeti programı düzenledi.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda TİM organizasyonuyla gerçekleşen programın açılışı; Türkiye’nin Nur-Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici ve TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından yapıldı.

Salgının başından bu yana 99’uncu Sanal Ticaret Heyeti organizasyonuna imza attıklarını dile getiren Gülle, “Bu heyetimiz, Türk Cumhuriyetlere düzenlemiş olduğumuz onuncu sanal ticaret heyetimiz. Kazakistan özelinde ise beşinci heyetimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kazakistan ile ticaret hacmine de değinen Gülle, yaklaşık 3 milyar doları bulan karşılıklı ticaret hacminin, 2020 yılında pandemiye rağmen karşılıklı ticaretin artış gösterdiğini ve 1 milyar dolar seviyesine yaklaştığını belirtti. Bu yılın ilk 9 ayında Kazakistan’a olan ihracatın yüzde 36 artış gösterdiğini ifade eden Gülle, şunları kaydetti:

“Sektörel bazda Kazakistan’a ihracatımıza baktığımızda ise 287 milyon dolarla hazır giyim sektörümüz birinci, 100 milyon dolarla kimyevi sektörümüz ikinci ve 96 milyon dolarlık ihracatla makine sektörümüz üçüncü oldu. Geçtiğimiz yıla göre Kazakistan’a ihracatımızda hazır giyimde yüzde 67, kimyevi maddelerde yüzde 29, makinelerde yüzde 36 artış yaşandı. Kazakistan’a bu yıl 4 bin 487 kalemde ürün ihracatı gerçekleştirmiş durumdayız.”

“Kazakistan’da büyük potansiyel ve kapasite var”
Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici de Kazakistan’ın farklı konularda öne çıkan bir ülke olduğunu ifade ederek, “Kazakistan, 16 Aralık’ta 30’uncu bağımsızlık yıl dönümünü kutlayacak. Bağımsızlığını ilan etmesinden yarım saat sonra ilk tanıyan ülke Türkiye oldu. O tarihlerden bu yana hem yatırımcılarımız hem ihracatçılarımız bu ülkede çok önemli faaliyetlerde bulundu” diye konuştu.

Kazakistan’da çok farklı sektörlerde Türkiye’den ihracatçıları görmenin mümkün olduğunu aktaran Ekici, bugün Kazakistan’ın ihracatının yaklaşık yüzde 70-80’ninin petrol ve petrol ürünleri olduğunu aktararak şunları söyledi:

“90’lu yılların başında Kazakistan’la ticaret hacmimiz yaklaşık 30 milyon dolar civarındaydı, bugün yaklaşık 3 milyar dolar.. İhracatçılarımız ortaklar bulmak, ithalat ve satış zincirleri kuran şirketlerle temas etmek, ‘showroomlar’ açmak, kurumsallaşmak yoluyla buradaki pazara daha rahat nüfuz edebilirler. İhracatının büyük bir kısmı petrol ve petrol ürünleri dedik ama diğer birçok alanda ülkemizden tekstil, küçük makina ve benzeri aksamları ithal ediyor.”

Related Posts

Call Now Button