0

TİM Başkanı Gülle: “Geleceğimiz İçin En Büyük Güvencemiz Gençliğimiz”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle 19 Mayıs için kaleme aldığı yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Mücadele ayıdır mayıs, Samsun da mücadelenin öncüsü. Bu ay, kurtuluş mücadelemizin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluş hikâyesinin ilk adımlarının atıldığı 19 Mayıs’ın, 102’nci yıl dönümünü kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu özel günü Türk gençliğine armağan etmesi de mayıs ayını daha anlamlı hale getirmiştir. Atatürk’ün gençleri yetiştirenlere ve gençlere dair yaklaşık bir asır önce sarf ettiği; “Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir.” sözlerinin ne kadar doğru olduğunu bugün çok daha iyi anlıyoruz. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yaşanan dönüşümün öncüsünün gençler olduğunu görüyoruz. Gençler önce iktisadi hayatta büyük başarılara imza atarak farklarını gösterdiler, şimdi de sivil toplum örgütlerinde ve siyasette aktif rol almaya başladılar.”

Dünyanın en değerli şirketler sıralamasına bakıldığında ilk 10’da yer alan şirketlerin hemen hemen hepsinin tarihinin 20-30 yıla dayandığını, son yıllarda öne çıkan başarılı teknolojik şirketlerin kurucularının da çoğunlukla gençlerden oluştuğunu belirten Gülle, “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak biz de Mustafa Kemal’in yolundan giderek, Türkiye’yi gençlerin yükselteceğine hep inandık ve her zaman gençlerimizin yanlarında olduk. İnovaTİM ve TİM TEB Girişim Evi projelerimiz de bu misyonumuzun sonucudur.” diye belirtti.

İnovasyonu gençlere aşılayarak inovatif bir nesil yetiştirmek hedefiyle hayata geçirilen İnovaTİM projesinin, bugün yaklaşık 3 bini üniversite 10 bini lise öğrencisi olmak üzere 13 bin öğrenciden oluşan Türkiye’nin en genç inovasyon ailesi olduğunu ifade eden Gülle, TİM’in genç inovasyon temsilcileri ile 72 ilden 150 üniversitede ve 32 ilden 207 lisede inovasyonu gençlere aşıladığının altını çizdi.

“Gençler için iş birlikleri yapıyoruz”
Gençlerin gelişimi için iki önemli işbirliğine imza attıklarını söyleyen Gülle, bu iş birliğinden birini Milli Eğitim Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile yaptıklarını aktardı. Gülle sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dış Ticaret alanında kariyer yapmak isteyen pırıl pırıl birçok gencimiz var. Gençlerimizin yalnızca teorik eğitim değil, iş başında hizmet içi eğitim alması adına çalışmalar gerçekleştireceğiz. İhracatçı birliklerimizle ayrıca öğretim programı ve eğitim materyalleri hazırlanması noktasında da çalışmalara imza atacağız. İhracat ailesi olarak öğrencilerimizin atölyelerini, laboratuvarlarını donatacak, ihtiyaç duydukları tüm materyal desteğini sağlayacağız. Protokol kapsamında Mersin, İzmir, Gaziantep ve İstanbul’daki altı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, pilot uygulamaya hızla başlayacağız. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile imzaladığımız “Milli Uzay Programı” hedeflerimize yönelik iş birliği protokolümüz de inovatif gençlerimize güç verecek.”

“İhracatçı sayımız, 100 binlerle anılıyor”
Hedeflerinin ülke genelinde kalkınmayı sağlayabilmek olduğunu belirten Gülle, bu nedenle hem gençleri hem de girişimcileri desteklemeye devam ettiklerini vurguladı. İhracatı teşvik etmek ve firmaları ihracata başlatmak adına, dünyada uygulanan pek çok modeli detaylı bir şekilde incelediklerini ifade eden Gülle, şunları kaydetti:

“Çalışmalarımızın sonucunda, kendi alanında ilkleri barındıran “TİM KOBİ İhracat Seferberliği” ortaya çıktı. İlk eğitim programımız üzerinden yaklaşık iki yıl geçti ve bu iki yılda ihracat ailesine 35 bin 677 firma katıldı. İhracatçı sayımız, 100 binlerle anılıyor. Bu eğitimler sayesinde, her ay ortalama bin 500 firma ihracata başlıyor. Bunların sonucunda İstanbul dışındaki şehirlerimizin ihracattaki payı da her geçen ay artıyor. İhracatta rekor serimiz mart ayında da devam etti ve yedi ayda altı rekor tazeledik. Mart ayı ihracatımız yaklaşık 19 milyar oldu. 11 ilimiz; Antalya, Denizli, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kırşehir, Konya, Manisa, Niğde, Samsun ve Tekirdağ, mart ayında tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. En dikkat çekici artışlar; yüzde 434 artışla 115,7 milyon dolara ulaşan Yalova; yüzde 206 artışla 81,7 milyon dolar ihracat yapan Şırnak ve yüzde 180 artışla 18,6 milyon dolarlık ihracata imza atan Diyarbakır oldu. 74 ilimiz de mart ayında ihracatını artırdı.”

Gülle, mücadelenin bir asır önce Samsun’da başladığını ancak artık tüm şehirlerde bir kalkınma mücadelesi ile devam ettiğini belirterek bu mücadelenin en büyük neferlerinin de ihracatçılar olduğunun altını çizdi. Gülle yazısında, küresel ticarette görülen ham madde fiyat artışları, navlun zamları ve konteyner sıkıntısına rağmen ihracatçıların büyük başarılara imza atmaya devam ettiğini kaydederek sözlerini şu şekilde noktaladı:

“2021 yıl için ihracat hedefimizi 184 milyar dolar olarak belirlemiştik. Son sekiz ayda sergilenen ihracat performansı, 200 milyar dolarlık ihracatın çok da uzak olmadığını gösteriyor. Hedefimiz, geleceğimiz için en büyük güvencemiz de gençliğimizdir.”

Related Posts

Call Now Button