0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: 81 İlimizde De Potansiyel Yatırım Alanı Var

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, YASED tarafından düzenlenen Uluslararası Yatırım Zirvesinin “Türkiye’nin UDY Perspektifi ve Stratejileri” paneline katıldı.

Türkiye’de doğrudan yabancı yatırımların artmasını çok önemsediklerini belirten Pekcan, “Şüphesiz Türkiye her zaman doğrudan yabancı yatırımcıların cazibe merkezi olmuştur. Doğrudan yabancı yatırımlar 1984- 2002 döneminde 14,6 milyar dolarken, 2003-2020 arasında 222,5 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Türkiye ayrıca Dünya Ticaret Örgütü ile yatırımın kolaylaştırılması çalışma grubunda yer alıyor.” dedi.

İhracat desteklerini güncellemeye ve çeşitlendirmeye gayret ettiklerini belirten Pekcan, “Bakanlık olarak biz ihracata hazırlık aşamasından pazar araştırma aşamasına, pazara giriş-markalaşma ve küresel tedarik zincirleri desteğinden, tasarım desteğine kadar katma değeri yüksek ürün ihracatına yönelik ihracatçılarımızı desteklemeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Ticaret Bakanlığı olarak en son “81 İlde İhracata İlk Adım Projesi’ni başlattıklarını anımsatan Pekcan, şöyle devam etti: “70 ilde yaptığımız çalışma 11 bin 444 firmamızın potansiyel olarak ihracatçı olabileceği halde, olmadığını ortaya koydu. Bu da 81 ilimizin uluslararası doğrudan yatırımcı için esasında potansiyel yatırım alanı olduğunu gösteriyor. Yani sadece belli merkezlerde değil, tüm ülke genelinde böyle bir üretim, yatırım ve ihracat potansiyeli var. Biz önümüzdeki dönemde bu yaptığımız çalışmalarla tüm bu firmalarımıza bire bir mentorluk desteği vereceğiz. Beş pilot il belirledik ve bu projeyi geliştirmeye devam ediyoruz.”

İhtisas Serbest Bölgeleri Projesine de değinen Pekcan, “Dünyada teknoloji yatırımı, üretimi ve ihracatıyla büyüyen ülkelere baktığınız zaman buralarda genelde teknoloji yatırımlarının İhtisas Serbest Bölgelerde yapıldığını ve buralardan teknoloji yatırımlarının üretimin ve ihracatın büyüyerek o ülkenin büyümesine katkı sağladığını görüyoruz.” dedi.

Related Posts

Call Now Button