0

Ticaret Bakanı Muş, KKTC’ye Resmi Ziyaret Gerçekleştirecek

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 3 Haziran 2021 tarihinde KKTC’ye ziyaret gerçekleştirecek.

Söz konusu ziyaret kapsamında, Bakan Muş; KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu ve KKTC Başbakanı Ersan Saner tarafından kabul edilecek.

Bakan Muş ayrıca, KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ve KKTC Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile de ikili görüşmelerde bulunacak.

Bakan Muş’un KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile gerçekleştireceği görüşmede, KKTC ile Türkiye arasındaki ticaretin akışının hızlandırılması ve ticaret hacminin artırılması için atılacak adımlar ele alınacak.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı tarafından “Türkiye Cumhuriyeti – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında Ticaretin Geliştirilmesine Dair İşbirliği Protokolü” imzalanacak.

Bakan Muş’un, KKTC Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile gerçekleştireceği görüşmede ise, iki ülke arasında gümrükler alanında işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak.

Ziyaret kapsamında ayrıca, KKTC’de yerleşik firmalar ile gerçekleştirilecek yuvarlak masa toplantısında iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım olanakları değerlendirilecek.

Türkiye ile KKTC ticaret hacmi
Türkiye ile KKTC arasındaki ticaret hacmi 2021 yılının ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 351 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İlk dört ayda, KKTC’ye ihracat bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 artarak 297 milyon dolara yükselirken ithalat yüzde 38 oranında artarak 54,5 milyon dolar oldu.

Related Posts

Call Now Button