0

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Görevi Devraldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ruhsar Pekcan’dan görevi teslim aldı. Ticaret Bakanlığı konferans salonunda gerçekleştirilen devir teslim töreni sırasında yaptığı konuşmada Bakan Muş, Ruhsar Pekcan’ın başarılı çalışmalarını yakinen takip etme fırsatını bulduğunu belirterek bu anlamda Bakanlıktaki önemli icraatlarını çok iyi bildiğini söyledi. Muş, “bize düşen görev teslim aldığımız bu başarı çıtasını daha da yukarıya taşımaktır, üreten, büyüyen istihdam yaratan, daha çok ihracat yapan Türkiye vizyonumuza katkı sunmaktır. Bunu hep birlikte başaracağız.” diye konuştu.

Muş, Bakanlığın görev alanındaki konuları başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere tüm sosyal paydaşlarla istişare süreçlerini işleterek yürüteceklerini ifade ederek şunları kaydetti:

“Bu vesile ile iş insanımıza ve esnafımıza seslenmek istiyorum. Bu Bakanlık sizin Bakanlığınızdır. Bu Bakanlık esnafımızın, ihracatçımızın, iş insanımızın, girişimcimizin, dürüst tüccarımızın Bakanlığıdır. Tıpkı görevi devraldığım Sayın Bakanımızın bugüne kadar yaptığı gibi onların sorunları için bize gelmesini beklemeyeceğiz, biz onlara gideceğiz. Esnafımızın derdini onun yanına giderek, çayını içerek dinleyeceğiz. İhracatçılarımızın meselelerini sektör sektör ziyaretler yaparak tespit edeceğiz. Bakanlığımızın görev alanına giren yetkiler çerçevesinde yatırım ortamının hem yerli hem de yabancı yatırımcılar açısından iyileştirilmesi için atılan adımları daha da çoğaltacağız. Kurallı serbest piyasa ekonomisi ve uluslararası ticaret ilkelerinden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz.”

“Ekonomik bağımsızlığın temeli ihracat gücünden kaynaklanmaktadır”
Bakan Muş, ihracatçıların kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Çünkü biz biliyoruz ki bir ülkenin ekonomik gücünün en temel göstergelerinden birisi o ülkenin ihracat kapasitesidir. İhracat, dış ticaret açığımızı kapatması, ülkemizin sermaye akışını sağlaması ve bütün sektörleri harekete geçirmesi bakımından fevkalade önemlidir. Esasen ekonomik bağımsızlığımızın temeli de ihracat gücünden kaynaklanmaktadır. Küçük esnafımızı da asla unutmayacağız. Hedefimiz, adil rekabet şartlarını sağlayarak küçük esnafımızı daha da büyütmek olacaktır. Yolumuz uzun, yükümüz ağır. Milletin bize emaneti kutsaldır, emanete gözümüz gibi bakacağız. Bakanlıktaki çalışma arkadaşlarımla birlikte gecemizi gündüzümüze katarak, durmadan çalışacağız. Bu duygularla tekrar tüm milletimize minnetlerimizi sunuyor, başta Sayın Bakanımız olmak üzere Bakanlığımızın tüm çalışanlarına burada bulunan milletvekillerimize ve basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”

Related Posts

Call Now Button