0

Tedarik Zincirlerindeki Aksamalar Bulgaristan’ı Olumsuz Etkiliyor

Asya kaynaklı tedarik zincirlerindeki aksamaların Bulgaristan perakende sektörüne yansımaları; uzayan teslimat süreleri, raflarda ürün eksikliği ve büyük siparişlerin alınmaması şeklinde gelişti.

Dünyanın en büyük toptancı marketlerinden birinin satın alma sektörü yöneticisine göre, genellikle Çin, Hindistan ve Vietnam’daki tedarikçiler ile sorunlar yaşanıyor. En büyük sorun siparişlerin gecikmesi olarak gösteriliyor (2 haftadan 3 aya kadar). Gıda dışı ürün eksikliğinin ciddi bir şekilde hissedildiği aktarılıyor. Siparişlerin gecikmesindeki en büyük nedenler arasında konteyner bulma zorluğu, 5-6 defa yükselen navlun fiyatları ve Covid-19 nedeniyle Çin’de kapatılan bazı büyük limanlar olarak gösteriliyor.

Bu nedenlerle Bulgaristan’da tedarik zincirlerindeki aksamaların olumsuz etkilerini azaltmak için perakendecilerin bazı çözüm yollarına başvuruyor. Bunlar; konteyner satın almak, ilave gemiler kiralamak, demiryolu taşımacılığına yönelmek, bölgede alternatif tedarikçiler bulmak, gecikme süresi hesaba katılarak erken sipariş vermek ve stoklama yapmak.

Related Posts

Call Now Button