0

“Tataristan’la, Daha Fazla Ticaret ve İşbirliği Yapmak İstiyoruz”

Toplantının açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin gelişmesine önem verdiklerini belirterek, “İkili ekonomik ve ticari ilişkiler, Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizin itici gücünü oluşturmalıdır. Rusya, Türkiye’nin en önemli dış ticari ortaklarından biridir. İş insanlarımız uzun süredir Rusya Federasyonunda aktiftir. Ayrıca başarılı ortaklıklar da tesis ettiler. Bunun sonucu olarak, tüm dünyayı sarsan Kovid 19 pandemisine rağmen, 2020 yılında Rusya ile ticaret hacmimiz 22 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Asıl hedeflerinin iki ülkenin ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, ticaret, enerji, müteahhitlik, yatırım ve turizm alanlarında işbirliğinin, bu hedefe ulaşmada yardımcı olacağını söyledi.

“Tataristan ile olan ikili ilişkiler, güçlü tarihi ve iktisadi geçmişe dayanıyor”
Tataristan’ın başkenti Kazan ve İstanbul’un, kardeş şehirler ilan edildiğini anımsatan TOBB Başkanı, Tataristan ile olan ikili ilişkilerin, güçlü tarihi ve iktisadi geçmişe dayandığını söyledi.

Tataristan’la, daha fazla ticaret ve işbirliği yapmak istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Tataristan, firmalarımız için önemli yatırım merkezidir. Moskova’dan sonra Tataristan Cumhuriyeti Rusya’da Türk firmalarının en fazla yatırım ve ticaret yaptığı bölgedir. Toplam Türk yatırımları 2,5 milyar dolar civarındadır. Tataristan’da faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketler arasında, Türk firmaları ilk sırada yer alıyor. Bu, bize gurur ve mutluluk veriyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türk müteahhitlik firmaları tarafından 2021 yılı Mayıs sonu itibarıyla Rusya’da toplam 84 milyar dolar tutarında, 2085 projeyi başarıyla gerçekleştirildiğini, bu projelerden 2,5 milyar dolarının Tataristan’da olduğunu belirterek, “Büyük inşaat projelerinde firmalarımız hali hazırda faaliyetlerine devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de yerel ortaklarla yeni projeleri gerçekleştirmeye talibiz. Başka bir deyişle, biz ticaret ve yatırım hacmini daha da artırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Türkiye ile Tataristan arasında her alanda ticaret ve yatırım yapma imkânı var”
Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Tataristan arasında her alanda ticaret ve yatırım yapma imkânı olduğunu belirterek, “Özellikle enerji, petrokimya ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren büyük şirketlerin, Türkiye’deki yatırım imkânlarından faydalanabileceğini düşünüyoruz. Helal pazarına verdiğiniz önemin de farkındayız. Bu bağlamda, helal gıda alanında ortak projeler gerçekleştirebiliriz. Diğer muhtemel işbirliği alanımız ise elektronik ticaret. Rusya dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret ülkelerinden biridir. Türkiye ise e-ihracat konusunda deneyimli ve güvenilir bir ortaktır. Türk markalarımızı Rusya pazarına e-ticaret yoluyla ulaştırmamız ikili ticaretimizi olumlu etkileyecektir. Kısacası biz, her alanda sizlerle birlikte işbirliği yapmaya hazırız”.

Cumhurbaşkanı Minnihanov: “Tataristan, Türkiye’nin en önemli ekonomik partnerlerinden birisi”

Türkiye Tataristan ikili ekonomik ilişkilerini değerlendiren Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov da “Bugün Tataristan ve Türkiye iş birliği sözleşmesi faaliyette ve Kazan’da Türkiye Cumhuriyeti başkonsolosluğu başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kazan’ın Türkiye’deki şehirlerle İstanbul, Ankara, Antalya ve Eskişehir ile kardeş şehir ilişkileri bulunuyor. Tataristan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli ekonomik partnerlerinden birisidir” dedi.

Toplantının sonunda TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov’un şahitliğinde, Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş. arasında yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi alanındaki iş birliğine dair anlaşma ve gizlilik sözleşmesi imzalandı.

Related Posts

Call Now Button