0

AB, Belarus’a Geniş Ekonomik Yaptırımlar Uygulamaya Başladı

Avrupa Birliği (AB), Belarus’un Ryanair uçağını bomba ihbarı gerekçesiyle Belarus’un başkenti Minsk’e inmeye zorlaması ve uçaktaki muhalif gazeteciyi gözaltına alması olayından bir ay sonra, Belarus’a ana ihracat endüstrilerini ve finansmana erişimi hedef alarak geniş kapsamlı ekonomik yaptırımlar uygulama kararı aldı.

AB tarafından kararın gerekçesi olarak “artan insan hakları ihlalleri ve sivil topluma, demokratik muhalefete, gazetecilere şiddet yoluyla baskı kurulduğu” belirtiliyor.

78 kişi ile 8 kuruluşa yaptırım uygulanacak olan kararda çok sayıda devlet görevlisi ve iş insanının yanı sıra Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun oğlu da bulunuyor.

Yaptırım kararları arasında neler var?
Yaptırımlar arasında AB şirketlerinin bankacılık, petrol ürünleri ve ülkenin ana ihracatı olan gübrede kullanılan bir tuz olan potasyum gibi sektörlerde mal ithal etmesinin veya Belarus şirketleriyle iş yapmasının yasaklanması yer alıyor.

Belarus ekonomisi için en önemli yaptırım kararı olarak AB şirketlerinin potasyum taşıması yasaklanıyor. Karar sonrası Belarus’un en büyük ihracatını Baltık Denizi üzerinden göndermek için başka ülkeler ve limanlar bulması gerekecek ancak en önemli alternatif olabilecek Rusya, Belarus gübrelerini veya kendi gübrelerini işlemek için yeterli liman kapasitesine sahip değil.

Yeni yaptırımlar kapsamında Avrupalıların, izleme veya baskı için kullanılabilecek iletişim ekipmanı, teknolojisi veya yazılımı “Belarus’taki herhangi bir kişiye doğrudan veya dolaylı olarak satamaz, tedarik edemez, devredemez veya ihraç edemez” hükmü yer alıyor.

Belarus ile petrol ürünleri, potasyum ve tütün ürünleri ticareti yasaklanırken, AB’nin Belarus’un sermaye piyasalarına erişimi sınırlandırıldı ve 90 günden uzun vadeli Belarus menkul kıymetlerinin alım satımı yasaklandı.

Avrupa bankaları Belarus hükümetine veya kamu kurum ve kuruluşlarına sigorta veya yeniden sigorta veya yeni kredi veya kredi sağlayamayacak ve Avrupa Yatırım Bankası ülkeye kredi vermeyi durduracak.

AB, ABD, İngiltere ve Kanada da bu hafta kara listelerini genişleterek, Belarus’un en büyük yabancı yatırımcısı olan Rus işadamı Mikhail Gutseriyev de dahil olmak üzere 166 kişinin AB’de seyahat etmesini veya iş yapmasını yasakladı.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat