0

Taşımacılıkta Brexit Etkisi

Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılması süreci 01.01.2021 tarihinden itibaren tüm sektörler gibi taşımacıları da etkileyecek önemli değişiklikleri beraberinde getirecek.

Uluslararası Nakliyeciler Derneğinden (UND) alınan habere göre; taşımacıların bu kapsamda 01.01.2021 tarihi itibari ile Birleşik Krallık taşımalarında kullanmak üzere; GB uzantılı EORI numaraları almaları gerekiyor. Bunun yanı sıra Kuzey İrlanda’ya gerçekleştirilecek taşımacılık faaliyetleri için de XI uzantılı bir EORI numarası alınması gerekmekte.

EORI numarası alım işlemleri ortalama 5 iş günü içerisinde tamamlanmakta, numara alımından sonra kullanıma geçilmesi ise 48 saat sonra mümkün olabilmekte.

GB ve XI uzantılı EORI numarası hakkında detaylı bilgiye https://www.gov.uk/eori adresinden ulaşılabiliyor ve numara alınabiliyor.
Brexit sonrası Avrupa Birliği Transit sistemine alternatif olarak geçilecek TIR sistemi konusunda Birleşik Krallık tarafından alınacak tedbirler şöyle;

1. 1 Ocak 2021’den itibaren bazı gümrük kontrolleri
2. 1 Nisan 2021’den itibaren hijyen ve bitki sağlığı kontrolleri
3. 1 Temmuz 2021’den itibaren tam kontroller sağlanacak

Birleşik Krallık ile AB arasında devam eden ayrılma görüşmelerine paralel olarak Türkiye ve Birleşik Krallık arasında ikili ticaret anlaşması görüşmeleri devam ediyor.

Related Posts

Call Now Button