0

Suudi Arabistan’a İhracat

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü tarafından “Suudi Arabistan’a İhracat” konulu bir duyuru yayımlandı.

Yapılan duyuruda, Suudi Arabistan’da son zamanlarda Türk ürünleri ve Türk firmalarına karşı yapılan haksız uygulamalar olduğu, bu durumun ülkeyle olan ticareti olumsuz etkilediği, Suudi muhatabı Ticaret Bakanı ile temasa geçildiği ve olumsuz uygulamaların sonlandırılması hususunda talepte bulunulduğu belirtilmiş olup Suudi Arabistan tarafından Türkiye’ye yönelik ayrımcı bir tutum sergilenmediğinin belirtildiği ifade edildi.

Suudi Arabistan gümrüklerinde ihraç ürünlerine karşı uygulanan ticareti kısıtlayıcı uygulamalara son verilmesini teminen Riyad Büyükelçiliği ve Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile görüşüldüğü, gümrüklerde bekletilen sevkiyatlara ilişkin bilgilerin ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiği ve ürünlerin gümrüklerden çekilme süreçlerinin hızlandırılmasının talep edildiği bildirildi.

Konuya ilişkin olarak ayrıca UTİKAD Denizyolu Çalışma Grubu bünyesinde değerlendirmeler yapılmakta ve gelişmeler yakından takip edilmektedir. Yapılan değerlendirmeler doğrultusunda Suudi Arabistan Derneği’ne, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne ve Türkiye Cumhuriyeti T.C. Riyad Büyükelçiliği Ticari Ataşeliği’ne UTİKAD yazıları gönderilmiş ve konu hakkında bilgi talebinde bulundu.

Related Posts

Call Now Button