0

Sıvıların Ölçme Sistemleri ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yer aldı.

Yapılan değişiklik ile Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliğinin 15 inci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirildi.

Buna göre;

Ölçü aletinin periyodik ve stok muayene müracaatlarını ve/veya söz konusu muayenelerin yapılmasını engelleyecek mücbir sebeplerin veya beklenmeyen hallerin ortaya çıkması durumunda bu işlemler Bakan Onayı ile ertelenebilecek.

Servis, muayene başvurusu alınan ölçü aletlerinin periyodik muayenelerini aynı yıl Kasım ayı sonuna kadar, ilk muayenelerini ise 45 gün içerisinde yapılacak.

Akaryakıt hacim ölçek kaplarının MİH değerleri Tablo 4’te belirtilmektedir. Periyodik, stok, ani ve şikâyet ile tamir ve ayar sonrası ilk muayenelerde Maksimum İzin Verilebilir Hata Payları (MİH) değerleri Tablo 4’te verilen değerlerin 2 katı olarak alınacak.

Resmi Gazete için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button