0

Serbest Bölgelerde Üretim Yapan İhracatçılara Sevindirici Haber

6 Şubat 2021 Cumartesi tarihli Resmi Gazetede 3516 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yer aldı.

Karar ile 3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanununun geçici 3. Maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi kapsamında gelir vergisi ve muhtasar hesabı 2020 yılı için % 80 olarak uygulanacak.

Değişiklikten önce Serbest Bölgelerde üretilen ürünlerin FOB % 85’ini yurtdışına ihraç eden mükellefler, istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler üzerinden asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan gelir vergisi, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin ediliyordu.

Yapılan değişiklikle % 85 olarak belirtilen oran 2020 yılı için % 80 olarak revize edildi.

Değişiklik ile Serbest Bölgelerde üretim yaparak üretilen ürünlerini yurt dışına ihraç edenlerin istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler üzerinden asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan gelir vergisi, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin edilmesine esas oran olarak 2020 yılı için % 80 oranı göz önünde bulundurulacak.

Söz konusu değişiklik Serbest Bölgelerde üretilen ürünlerin % 85’inin ihraç edilmesi esasını genel olarak değiştirmiyor. Değişiklik yalnızca 2020 yılını kapsıyor.

Resmi Gazete için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat