0

Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Destekleri Konuşuldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) iş birliği ile Enerji Verimliliği Haftası kapsamında, “Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Destekleri Webinarı” etkinliği gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İSO Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Canpolat, enerji verimliliği konusunun teknoloji yatırımlarının odağına koyulması gerektiğini belirterek, “Sanayide tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 70’i elektrik makinaları tarafından kullanılıyor. Bir elektrik motorunun ömrü boyunca maliyetinin yüzde 97’si elektrik tüketimi kaynaklı. Ülkemiz sanayisinde 7,5 kilowatt ve üzeri verimsiz elektrik motoru sayısı ise 3,8 milyon adet.” dedi.

Enerji verimliliğinde başarının anahtarının enerji yönetimi olduğuna işaret eden Canpolat, “Enerji verimliliği potansiyelini tespit edememek, bu yatırımı yapmamak maliyet etkin bir fırsatın kaçması anlamına gelmektedir. Bu noktada üretim sürecindeki insan kapasitesinin yeterliliği kritik önem taşımaktadır. Geçen yıl 50 pilot tesisimizde yürüttüğümüz ‘Enerji Verimliliği Danışmanlığı ve Raporlaması’ projemizde ilgili tesis yetkililerine sonuçlar hakkında geri bildirim vererek bilinç düzeyinin arttırılmasına da katkıda bulunduk. Projemizin sonuçlarına göre, 50 pilot tesisimizde 50 adet enerji verimliliği projesinin hayata geçirilmesi durumunda söz konusu yatırımların ortalama 3, 7 yılda kendini geri ödediği sonucu ortaya çıkıyor.” dedi.

Related Posts

Call Now Button