0

Salgın Döneminin Gümrüklere ve Taşımacılığa Etkileri

Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Derneği (GTMD) tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Gümrük ve Ticaret Kongresi’ne katılan Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) Genel Sekreteri Dr. Kunio Mikuriya gümrük süreçlerinde Covid-19 salgınının etkisinin azaltılmasında ve aşı tedarikinin sorunsuz ve hızlı gerçekleştirilmesinde uluslararası iletişimin çok önemli olduğunu söyledi.

Mikuriya, gümrük idareleri arasında ve paydaşlar arasında iş birliğinin geliştirilmesinin önemine işaret etti.

Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması anlamında uluslararası örgütlerin müşterek çabalarının olduğunu vurgulayan Mikuriya, “Türkiye çok önemli bir transit ülke. Taşımacılığın kolaylaştırılması açısından çok modlu taşımacılık için küresel tedarik zinciri içinde çok önemli bir noktada duruyor.” dedi.

De Pretto: “kara yolu yolcu taşımacılığı endüstrisinde 447 milyar avroluk zarar oluştu”
Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) Genel Sekreteri Umberto De Pretto ise Covid-19 salgının etkisiyle özellikle sınır geçişlerinde düşüş kaydedildiğine dikkati çekerek, endüstrilerdeki ekonomik zorlukların devam ettiğini bildirdi.

Pretto, salgının kara yolu taşımacılığı endüstrisi üzerindeki etkilerine değinerek, “2021’de eşgüdümlü olmayan sınır kontrolleri sonucu kara yolu yolcu taşımacılığı endüstrisinde yüzde 51’lik yani 447 milyar avroluk zarar oluştu. Yük taşımacılığında ise yüzde 13 oranında, 286 milyar avroya denk gelecek şekilde kayıp yaşandı. Ticarette ve kara yolu taşımacılığında krizlerin devam edebileceğini söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Call Now Button