0

Rusya Federasyonu’nda Fuar Katılımlacak Firmaların Dikkatine!

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri “Rusya Federasyonu Fuar Katılımlarında Gümrük Sorunları” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Fuar İzinleri ve Destekleri Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bir yazıya atıfla, firmaların fuar katılımları esnasında teşhir etmek üzere getirdikleri ürünlerin Rusya Federasyonu gümrük mevzuatı çerçevesinde işlem gördüğü belirtildi.

Gümrükleme işlemleri esnasında yapılan eksik işlemler ya da yanlış beyanların, Rusya Federasyonuna girişte firmaların fuara katılımlarını geciktirebilecek kontrol işlemlerine sebebiyet verdiği ifade edildi.

Bu kapsamda, son günlerde tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim ürünlerinin gümrük işlemlerinde Rusya Federasyonu’nda gerçekleşen fuarlarda benzeri sorunların ortaya çıktığı, Rus gümrük idaresince yapılan işlemlerin 10-12 saate kadar uzadığı bildirildi. Diğer taraftan söz konusu ürünlerin ATA karnesi düzenlenmiş olsa dahi tam tespit uygulamasına tabi tutulduğu, ürünlerin sıra numaralarına göre tek tek fotoğraflandığı belirtildi.

Bunun yanı sıra ATA Karnesinde Türk gümrük idaresince doldurulması zorunlu yeşil kısmının doldurulmadığının da müşahede edildiği bildirildi. Fuar katılımcısı firmaların bu hususları dikkate alarak ilgili hazırlıkları göz önüne alarak, Rusya Federasyonu’ndaki fuarlara katılımlarında tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

Rusya Federasyonu Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan bilgi notu için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button