0

Ruhsar Pekcan Mobilya Sektörü Temsilcileri ile Görüştü

Ticaret Bakanlığı Ruhsar Pekcan twitter hesabından yaptığı paylaşımda Kayseri ve Ankara mobilya sektörü temsilcileri görüştüğünü duyurdu. 2020 yılında 3,4 milyar dolar mobilya ihracatı yapıldığını kaydeden Pekcan, 2021 yılının ilk çeyreğinde mobilya ihracatının yüzde 14 artışla 971 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Sektörün sorunlarının değerlendirildiği toplantıda Pekcan, “Pandemi nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukların, mobilyaya olan talepteki artışla birlikte hammadde ve yarı mamul tedarikinde, hem fiyat hem de bulunabilirlik açısından sorunlara neden olduğunun farkındayız. Bu süreci sektörümüzle birlikte ve istişare halinde yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

MDF, sünger, sunta ve mobilya üreticileri ile 2021 yılı Şubat, Mart ve Nisan aylarında yoğun temaslar gerçekleştirdiklerini belirten Pekcan, üreticiler, Bakanlık temsilcileri ve ilgili STK’ların katılımıyla sektörün sorunlarının tüm boyutlarıyla ele alındığını kaydetti.

19 Nisan’da gerçekleştirilecek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mobilya Sektör Meclisi toplantısında son durumu tüm paydaşlarla değerlendireceğini açıklayan Pekcan, mobilya ihracatındaki olumlu trendin devam etmesi ve üreticilerin karşılaştığı sınamaların aşılması için gayretle çalıştıklarını vurguladı.

Related Posts

Call Now Button