0

Ruhsar Pekcan Libyalı Mevkidaşlarıyla Görüştü

İki ülke bakanları nezdinde yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı sırasında konuşan Bakan Pekcan, dost ve kardeş Libya’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının Türkiye’nin Libya’ya yönelik tutumunun temel ilkeleri olduğunu belirtti. Türkiye’nin Libya’nın yanında yer almaya devam edeceğini ifade eden Pekcan, Libya’nın yeniden yapılandırılması sürecinde, sanayiden, alt ve üstyapı yatırımlarına; sağlıktan enerjiye; eğitimden bankacılığa kadar her alanda yatırım ve teknik işbirliğine yönelik işbirliğinin devam edeceğini ve Türkiye’nin bu alanlarda sorumluluk almaya hazır olduğunu vurguladı.

Türkiye ile Libya arasındaki ticaret hacminin 2013 yılında 3,6 milyar ABD Doları düzeyinde olduğunu hatırlatan Pekcan, 2020 yılı itibarıyla bu rakamın tekrardan 3,6 milyar dolar seviyesine ulaştığını görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Pekcan, “İnşallah önümüzdeki dönemde de ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha da fazla geliştirerek, ticaret hacmimizin çok daha iyi rakamlara ulaşmasını birlikte sağlayacağız.” şeklinde konuştu.
İkili ticarette yeniden başlayan canlanmanın kalıcı olması, yatırımların cazip hale gelmesi için ticaret ve yatırım ilişkilerini etkileyen yasal zemini güçlendirici adımların atılması gerektiğini vurgulayan Pekcan, kurum ve kuruluşlar arasındaki teknik işbirliğini önemsediklerini ve desteklediklerini ifade etti.

Türkiye-Libya dayanışması
Bakan Pekcan, müteahhitlik sektörünün Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin en önemli unsurlarından birini oluşturduğuna işaret etti. Firmaların geçmişten kalan sorunlarının karşılıklı işbirliği ve anlayış içerisinde çözümünü sağlayabilmek amacıyla, geçtiğimiz Ağustos ayında bir Mutabakat Zaptı imzalandığını hatırlattı. Pekcan, mutabakat zaptının yürürlüğe girmesini müteakip Türk firmalarının Libyalı işveren idarelere görüşme isteklerini içeren başvurularını yaptıklarını, beklentilerinin görüşme sürecinin hızlandırılarak geciktirilmemesi, bir an önce çözüm odaklı bir şekilde sonuçlandırılması olduğunu kaydetti.

Pekcan, “Geçmişten kaynaklanan sorunların çözümü, hem Libya’nın hem de firmalarımızın geleceğe daha umutla bakmasına yardımcı olacaktır. Firmalarımızın Libya’nın ihtiyaçları ve güvenlik koşulları dikkate alınarak, belli projeler çerçevesinde tekrar işbaşı yapmaları ve Libya’nın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni projelere başlamaları, Libya’daki istikrar ve gelişme sürecini de destekleyecektir ve Türkiye-Libya dayanışmasını tüm dünyaya göstermek açısından da bir zemin olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizin tüm kapsamıyla ele alındığı Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısını bu yıl içerisinde gerçekleştirmek istediklerini ifade etti.

Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Ali El-Huveyc de iki ülkenin uzun tarihe dayanan derin ilişkileri olduğunu belirterek, işbirliğinin artırılmasının önemine dikkat çekti.
Libya Planlama Bakanı Fahir Miftah Ebuferna ise müteahhitlik sektöründe geçmiş sorunların çözülmesi amacıyla mutabakat zaptının yürürlüğe girdiğini, bu kapsamda Türk firmalarından tekrardan çalışmalarına başlamasını beklediklerini söyledi.

Related Posts

Call Now Button