0

Ruhsar Pekcan Eximbank’ın 2020 Faaliyetlerini Paylaştı

Pekcan, Eximbank’ın geçen yıl toplam desteğinin bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 4 artışla 45,6 milyar dolara yükseldiğini, ihracatı destekleme oranının da yüzde 24,3’ten yüzde 26,9’a çıktığını bildirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk Eximbank’ın 2020 yılı faaliyet sonuçlarını değerlendirerek 2021 yılı hedef ve stratejilerini paylaştı.

Küresel salgın koşullarının egemen olduğu 2020 yılını 169,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek program hedefinin üzerinde kapatmayı başardıklarını belirten Pekcan, 2021 yılı için 184 milyar dolarlık ihracat hedefinin bulunduğunu söyledi.

Pekcan, bu hedef doğrultusunda bir yandan çeşitli destek ve finansman imkanlarıyla Covid-19 salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile küçük işletmelerin yanında olurken, bir yandan benzer gerekçelerle ortaya çıkan küresel talep daralmalarına karşın dış ticarette gösterdikleri güçlü performansı sürdürülebilir kılmak üzere tüm imkanlarını seferber ettiklerini vurguladı.

İhracat artışını sürdürülebilir kılacak ve ekonomik büyümeye etki edecek bir ihracat için katma değeri yüksek ihracatın finansmanının önem arz ettiğine dikkati çeken Pekcan, “Bu koşullar altında Bakanlığımızın ihracatta devlet desteklerinin yanı sıra Türk Eximbank ülkemizin üretim gücünün ihracata dönüştürülmesi bakımından kilit rol oynamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Pekcan, Türk Eximbank’ın 2020’de açıklanan son verilere göre bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünde 9’uncu ve kredi büyüklüğünde 8’inci büyük bankası olduğunu ifade ederek, “Eximbank toplam ihracat kredilerinin yüzde 53,9’unu kullandırmıştır. Alacak sigortasında ise ülkemizin en büyük şirketi konumundadır. Banka, uluslararası kredi derecelendirme kurumları tarafından bankacılık sektörünün 1 not üzerinde derecelendirilmiştir.” diye konuştu.

Toplam destek 45,6 milyar dolara yükseldi

Bakan Pekcan, bankanın ihracatçılara desteklerine ilişkin “Türk Eximbank, 2020 yılında ihracatçılarımıza yüzde 7 artışla 28,5 milyar dolar nakdi kredi ile 17,1 milyar dolar ihracat kredi sigortası temin etmiştir. Böylece, Eximbank’ın toplam desteği bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 4 artışla 45,6 milyar dolara yükselmiştir. İhracatı destekleme oranı yüzde 24,3’ten yüzde 26,9’a çıkmıştır. Bankanın destek verdiği ihracatçı firma sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 4’ün üzerinde artarak 13 bin 102’ye ulaşmıştır. Buradaki en önemli gelişme, artık daha fazla KOBİ ihracatçımıza destek veriliyor olmasıdır. Son 1 yılda banka desteklerden ilk defa yararlanan 953 ihracatçı firmanın yüzde 90’ı KOBİ olmuştur.” bilgilerini paylaştı.

Türk Eximbank’ın hizmet ağını genişletmeye ve ihracatçılara doğrudan hizmet verme anlayışı çerçevesinde 20 şube ve 11 irtibat bürosu ile desteklerini sunmaya devam ettiğini aktaran Pekcan, 2021 yılında da ihracatın ve ihracatçıların yoğun olduğu bölgelerde 5 yeni şube daha açarak ihracatçıların yakınında olmaya devam edeceklerini söyledi. Pekcan, bu kapsamda öncelikle fizibilite çalışmaları neticesinde belirlenen Kahramanmaraş ile İstanbul İkitelli OSB’de olmak üzere iki yeni şubeyi yakın zamanda açacaklarını kaydetti.

Pekcan, Türk Eximbank’ın ihracatçılara desteğinin süreceğini belirterek, “Hedefimiz, 2021 yılında toplam ihracat desteğimizi geçen yıla göre yüzde 11 artırarak 50 milyar doların üzerine, ihracat destek oranını da yüzde 27,7’ye yükseltmektir.” dedi.

Eximbank’ın dijitalleşme stratejisi doğrultusunda, şubeye ihtiyaç duyulmadan daha fazla ihracatçıya ulaşarak hızlı bir şekilde destek vermeyi hedeflediklerini ifade eden Pekcan, Kredi Online ve Yeni Sigorta Projesi’ni 2020 yılında uygulamaya aldıklarını, geçen ay tamamlanan Kredi Mobil Projesi ile artık Türk Eximbank kredi uygulamalarının cep telefonlarından da ulaşılabilir hale geldiğini söyledi.

Pekcan, Türkiye’nin her yerinde Türk Eximbank’ın dijital şubesinin açıldığına işaret ederek, erişim ve işlemlerin büyük kısmının artık şube bağımlılığı olmadan dijital kanallardan yapılabildiğini kaydetti.

Böylelikle ihracatçıların şubeye gitmeden çevrim içi olarak kredi başvurusu, firma bilgisi görüntüleme ve kredi talep ve süreç izleme gibi birçok işlemi gerçekleştirebileceklerini vurgulayan Pekcan, “Ayrıca, bankacılık hizmetlerinin üst seviyede izlenmesi ve banka genelinde etkin raporlanması adına iş zekası çözümlerine yönelik çalışmalara başladık.” dedi.

Pekcan, 3 yeni ürünle ihracatçıların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiklerine dikkati çekerek “İlk defa katılım finans sistemi prensipleriyle çalışmak isteyen ihracatçılarımıza yönelik 10 yıla kadar vadeli Katılım Finans Yatırım Kredisi’ni hizmete sunduk. Sigortalı Alacağın Teminatına Dayalı Kredi ile ihracatçılarımızın, Türk Eximbank sigorta poliçesiyle garanti altına alınmış tüm kısa vadeli alacaklarını bir havuz teminat niteliğinde kabul ederek 1 yıla varan finansman sağlıyoruz. Bu program, teminat oluşturma sıkıntısı yaşayan ihracatçılarımızın ve KOBİ’lerimizin kısa vadeli alacaklarıyla uzun vadeli finansman sağlayacakları bir programdır. Yurt dışı teminat mektubuyla müteahhitlik firmalarının, gemi inşa firmalarının, yatırım malı üretimi yapan firmaların, geçici teminat mektubu, kesin teminat mektubu ve avans teminat mektubu ihtiyaçlarını karşılamaya başladık.” dedi.

Eximbank uluslararası piyasalardan 2,8 milyar dolar fon temin etti

Pekcan, Eximbank’ın uluslararası piyasalardan sağladığı finansmana ilişkin “Türk Eximbank, pandeminin finansal piyasalardaki olumsuz etkilerine rağmen bu yıl uluslararası piyasalardan gerçekleştirdiği yaklaşık 2,8 milyar dolar fon teminiyle Türkiye’ye uygun maliyetli kaynak girişi sağlayarak ihracatçılarımızı desteklemeye devam etmiştir. Yapısı itibarıyla Türkiye’de ilk, dünyada ise ikinci işlem olan Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankasının (IBRD) yüzde 50 garantisinde 380 milyon avro ile yine bir ilke imza atarak, katılım finans yöntemiyle kullandırılmak üzere İslam Kalkınma Bankasından (IDB) 100 milyon dolar tutarında kaynak temin ettik. Yeni sigorta projemizin hayata geçmesiyle müşteri yönetimi, enformasyon, limit işlemleri, prim, tazminat, tahsilat, reasürans ve raporlama gibi işlemlerde hız kazandık. Bunun sayesinde ihracatçılarımıza sigorta işlemlerinde çok daha etkin ve hızlı bir hizmet sağlayacağız. Türk Eximbank, salgın döneminde ihracatçılarımızın orta ve uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamaya özel önem vermiştir. Bunun sonucunda uzun vadeli kredi desteği bir önceki yıla göre 3 kat artmıştır.” ifadelerini kullandı.

Ülke ihracat destek kuruluşlarıyla iş birlikleri

Pekcan, halihazırda “İhracata Yönelik İşletme Sermayesi Kredisi”ni azami 5 yıl vadeyle “İhracata Yönelik Yatırım Kredisi”ni ise 2 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıla varan vadelerle ihracatçılara sunmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Amerika, Fransa, İngiltere, Danimarka ve Avusturya ihracat destek kuruluşlarıyla Türk Eximbank arasında reasürans işlemlerine yönelik iş birliği anlaşmaları imzalandığını belirten Pekcan “Bu anlaşmalar kapsamında İngiltere ihracat destek kuruluşuyla ilk ortak projemizi bu yıl Irak’ta gerçekleştirdik. Macaristan ile anlaşmamızı ise önümüzdeki hafta imzalayacağız. İsveç, Finlandiya, Hollanda ve Japonya gibi ülkelerin kuruluşlarıyla benzer anlaşmaların imzalanmasına yönelik görüşmelerimizi sürdürmekteyiz. Afrika’daki bölgesel kalkınma kuruluşlarından African Trade Insurance Agency (ATI) ile 2019’da imzaladığımız çerçeve iş birliği anlaşmasına benzer bir anlaşmayı Eastern and Southern African Trade and Development Bank ile (TDB) de imzaladık.” dedi.

Türk Eximbank’ın kredi programlarında ve teminat yöntemlerinde çeşitlilik sağlarken, kredi vadesi, ihracat taahhüt süresi ve alıcı limit vadelerinde uzatım imkanı getirerek, bu zorlu dönemde ihracatçının yanında olduklarını ifade eden Pekcan, “2020 yılında 4,4 milyar dolar tutarındaki 5 bin 526 kredinin vadesi uzatılmıştır. Döviz reeskont kredilerinde maksimum vade 360 günden 720 güne çıkartıldı. Bu şekilde uzun vadeli 4 milyar dolar döviz reeskont kredisi kullandırılmıştır. Salgının ekonomiye etkilerini hafifletmek amacıyla ihracatçılarımıza sunulan TL Reeskont Kredisi Programı ile 7,9 milyar lira kullandırım gerçekleştirdik.” dedi.

Ayrıca, TL Reeskont Kredisi ve Stok Finansman Kredisi programlarını KGF teminatıyla da kullandırarak bu zor dönemde ihracatçılara teminat çeşitliliği sağladıklarına dikkati çeken Pekcan, ihracat taahhüt sürelerini 12 ay uzattıklarını bildirdi.

Related Posts

Call Now Button