0

Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayicileri Meclis Toplantısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) haberine göre, Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu başkanlığında TOBB’a bağlı odaların ilgili meslek komitesi başkanları ve meclis üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Plastik, kauçuk ve kompozit sektöründeki hammaddelerde yaşanan öngörülemez artışların detaylarıyla ele alındığı toplantıda sektör temsilcileri yaşadıkları sorunları dile getirdi. Petrokimya sektöründe fiyatlamanın arz talep dengesine göre tasarlandığı belirtilerek pandemi dolayısıyla tetiklenen arz kısılmasının tüm tedarik zincirini olumsuz etkilediği paylaşıldı.

Sektörün Hammadde Güç Birliği gerçekleştirmesinin önemli olduğuna değinen temsilciler minimum stok ile çalışma yoluna gittiklerini dile getirdi. Ayrıca 6. aydan itibaren dünyada ilave petrokimya kapasitelerinin devreye gireceği bilgisi verilerek hammadde fiyatlarında düşmenin öngörüldüğü belirtildi. Petkim temsilcisi de konuyla ilgili genel bir bilgilendirme yaparak iç piyasaya ağırlık verdiklerinin altını çizdi.

Hammadde erişimini kolaylaştırmak için petrokimya yatırımlarının hayata geçirilmesi ve geri dönüştürülmüş hammaddenin kullanım oranının artırılması gerektiğini ifade eden temsilciler TOBB bünyesinde yakın bir süre önce kurulan Türkiye Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisinin oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Meclis çalışmaları hakkında üyelere genel bir bilgilendirme yapıldı.

Arz şoklarında ve sanayiyi etkileyen hususlarda TOBB aracılığıyla ilerlemenin önemine değinen katılımcılar; düzenli aralıklarla TOBB’a bağlı odaların ilgili meslek komiteleri üyeleri ve Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi üyelerinin yer alacağı geniş katılımlı toplantılar düzenlenmesinin faydalı olacağını ilettiler. Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayicileri TOBB çatısı altında ortak hareket edeceklerini dile getirdi.

Related Posts

Call Now Button