0

Pandemi Deniz Taşımacılığını Olumsuz Etkiledi

Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı (European Maritime Safety Agency – EMSA), COVID-19 salgınının deniz taşımacılığına olan etkisine ilişkin bir rapor yayımladı.

EMSA’nın raporunda, Avrupa limanlarına gelen gemiler sayısal olarak incelendiğinde bu sayının 2020 yılında 2019 yılına kıyasla yüzde 10 düştüğü gözlemlendi. Temmuz 2021’de AB limanlarına gelen gemi sayısı ise 2019 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 6 oranında artış gösterdi.

Kruvaziyer gemileri, yolcu gemileri, dondurulmuş yük gemileri ve araç taşıyıcı gemiler COVID-19 salgınından en çok etkilenen sektörler arasında yer aldı. Ayrıca Ro-Ro yolcu gemisi sayısında yüzde 22; Ro-Ro yük gemisi sayısında ise yüzde 9 artış oldu.

Ülke bazında ise Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Finlandiya, Fransa, İzlanda, Litvanya, Norveç, Polonya ve İspanya salgından en çok etkilenen ülkeler oldu.

İngiltere hariç olmak üzere AB Üye Devleti bayrağı taşıyan gemilerin 2020 yılında dünyadaki tüm limanlara yaptıkları sefer sayılarında 2019 yılına kıyasla yüzde 3,5 azalma oldu. Özellikle salgının Avrupa’da artış göstermesi ile birlikte birçok Avrupa Birliği Üye Devleti tarafından getirilen karantina önlemleri neticesinde 2020 yılının Mart ayı ortalarından itibaren söz konusu sayılarda önemli bir düşüş oldu.

2021 ve 2019 yılları verileri kıyaslandığında Belçika, Bulgaristan ve Hırvatistan bayraklı gemiler, liman uğrak sayısı konusunda en çok etkilenen ülkeler oldu. Bunun yanı sıra Litvanya bayraklı gemiler ise, 2019 yılının Ağustos ayına kıyasla 2021 yılının Ağustos ayında bu anlamda önemli bir artış gösterdi.

Bu bilgilere ek olarak söz konusu raporda EMSA, salgının Avrupa-Çin ve Avrupa-ABD arasındaki deniz taşımacılığı rotalarına olan etkileri hakkında da bilgi içeriyor. 2019 yılı ile karşılaştırıldığında 2020 yılında Avrupa’dan Çin ve ABD’ye giden gemi trafiğinde azalma oldu. 2021 yılında Avrupa ile Çin arasındaki gemi trafiği ise 2020 yılının değerleri üzerinde olmasına rağmen söz konusu değerler hala 2019 yılındaki seviyelerin altında seyrediyor. Fakat ABD ile Avrupa arasındaki gemi trafiğinde ve özellikle Avrupa Birliği’nden ABD’ye yapılan ihracatta toparlanma gözlemlenirken, Mart 2021 tarihinden itibaren söz konusu gemi trafiği ve ihracata ilişkin değerler pandemi öncesindeki değerlerin üstüne çıktı. Güncel olarak ABD’den yapılan ithalat ise pandemi öncesi dönemde yapılan ithalat değerlerine yaklaştı.

Son olarak, pandemi şartlarının devam etmesinden dolayı 2020 yılının başlarından bu yana 2019 yılına kıyasla limanlarda demir atan gemi sayısında artış oldu.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat