0

Pakistan’a İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller

İTKİB’den alınan habere göre, Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Dönem Toplantısının 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde İslamabad’da gerçekleştirildiği belirtildi.

Ticaret, Hazine ve Maliye, Dışişleri, Milli Savunma, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarının katıldığı toplantıda iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak Stratejik ve Ekonomik Çerçeve (SEÇ) ve Eylem Planının devlet başkanları tarafından imzalandığı ifade edildi.

Toplam 71 maddeden oluşan eylem planı kapsamında yer alan Ticaret ve Yatırımlara ilişkin eylemlerin Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda takip edildiği belirtildi. Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 7. Dönem Toplantısının iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla 2021 yılı içerisinde ülkemizde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

SEÇ Eylem Planı’nın Ticaret alt başlığında yer alan ve “iki ülke arasındaki tarife dışı engellerin kaldırılması ve işbirliğinin güçlendirilmesini” konu alan 2. Maddesi kapsamında önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek temaslarda Pakistan yetkililerine iletilmek üzere firmaların Pakistan’a ihracat işlemleri sırasında karşılaştığı “Tarife Dışı Engel” olarak nitelendirilebilecek hususların 4 Mart 2021 Perşembe günü mesai bitimine kadar sorun bildirim formu doldurularak konfeksiyonarge@itkib.org.tr adresine iletilmesi gerektiği ifade edildi.

Görüş bildiri formu için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button