0

Özbekistan ile Türkiye Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması Hazırlanıyor

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov ile Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş arasındaki görüşmede yılsonuna kadar Özbekistan ve Türkiye’nin tercihli ticaret ve elektronik ticaret alanındaki anlaşmalar üzerindeki çalışmaları tamamlamayı planladığı bildirildi. Toplantıda, elde edilen sonuçlar ve Özbekistan-Türkiye ticaret hacmini artırmak ve çeşitlendirmek için alınacak önlemler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ek olarak, Özbekistan ile Türkiye arasındaki Tercihli Ticaret Anlaşması ve elektronik ticaret alanındaki Anlaşmanın hazırlanmasındaki ilerleme değerlendirildi. Buna göre, tarafların bir dizi önemli konuda anlaşma sağladığı ve belgelerin esas yönleri üzerinde uzlaşmaya varıldığı bildirildi. Çalışmaların bu yılın sonuna kadar tamamlanacağı kaydedildi.

İkili ticaretin önündeki mevcut engelleri ortadan kaldırmak ve gümrük prosedürlerini basitleştirmek, uyumlu hale getirmek ve dijitalleştirmek için karşılıklı tedbirlerin kabul edilmesi konusunda da bir anlaşmaya varıldı. Bu yılın sonuna kadar iki ülke gümrük hizmetlerinin, bu alanda somut sonuçlar elde edilmesinin planlandığı Ortak Gümrük Konseyi’nin ikinci toplantısını gerçekleştirmesi kararlaştırıldı.

Taraflar, Türk iş çevrelerini çok çeşitli Özbek ürünleriyle tanıştırmak ve üreticiler ile potansiyel müşteriler arasında doğrudan bağlar kurmak amacıyla Made in Uzbekistan sanayi fuarının Türkiye’nin büyük şehirlerinde düzenlenmesi konusunu ele aldılar. Türkiye, bu girişimin desteklenmesine yardımcı olmaya hazır olduğunu ifade etti.

Related Posts

Call Now Button