0

Özbekistan ile 5 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi

Ticaret Bakanı Pekcan, Özbekistan ile ticaret hacmini, iki tarafın da kazanacağı dengeli bir ticaret ile 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak istediklerini belirtti.

Yapılan görüşmede Özbekistan’a üst düzey bir heyetle geldiğini aktaran Pekcan, iki ülke arasında 2 miyar dolar seviyesinde dengeli bir ticaret hacmi bulunduğunu söyledi. Pekcan, gelecek hedefleri arasında Cumhurbaşkanlarının da öngördüğü şekilde Türk-Özbek ticaret hacmini 5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini ve iki tarafın da kazanacağı dengeli bir ticaret hacmi olduğunu ifade etti.

Umurzakov da Türk heyetini Özbekistan’da görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Bu görüşmeler sonucunda iki ülkenin ekonomik ilişkilerini ele alarak, mevcut sorunlara çözüm bulacağımıza ve ilişkilerimizi yeni düzeye çıkaracağımıza inanıyorum.” yorumunu yaptı.

Temmuz 2020’de iki ülke arasındaki ticari ilişkileri görüşme fırsatı bulduğunu hatırlatan Pekcan, bu ziyaret vesilesiyle de ilişkileri daha da geliştirme fırsatı bulacaklarının altını çizdi.

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre Pekcan, ülkedeki temasları kapsamında Özbekistan-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısına katılacak, ayrıca Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Murodjon Azimov ile görüşecek.

Related Posts

Call Now Button