0

Otomotiv İhracatçısı Şubat Ayını Düşüşle Kapattı!

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv sektörü ihracatı bu düşüşün ardından Şubatta 2,5 milyar seviyesinde gerçekleşti. Şubatta ABD’ye binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki artışın etkisiyle yüzde 88, Rusya’ya da yüzde 15 artış oldu.

OİB yönetim kurulu başkanı Baran Çelik: “Şubat ayında düşüşe rağmen otomotiv, 2,5 milyar dolar ile yüksek ihracat ortalamasını devam ettirdi. Yılın ilk iki ayında da ihracatımız yüzde 1 artışla toplam 4 milyar 923 milyon dolar oldu. Aynı dönemde binek otomobiller ihracatı ortalama yüzde 20 gibi yüksek bir artış gerçekleştirirken, AB Ülkeleri de yüzde 77 pay ile yine en büyük pazarımız olmayı sürdürdü.” dedi.

Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 17,2 oldu. Şubat ayı ihracatında binek otomobillerde çift haneli artış yaşanırken, diğer ana ürün gruplarında düşüş görüldü. Ana pazar olan AB Ülkelerine ihracatta da yüzde 4 düşüş oldu.
Çelik “Ocak-şubat ayında otomotiv ihracatı yüzde 1 artışla 4 milyar 923 milyon dolar oldu. Binek otomobiller ihracatımız ortalama yüzde 20 gibi yüksek bir artış gerçekleştirdi. Aynı dönemde AB Ülkeleri de yüzde 77 pay ile yine en büyük pazarımız olmayı sürdürdü” dedi.

Binek otomobil ihracatı yüzde 14 arttı

Şubatta ürün grupları bazında binek otomobil ihracatı yüzde 14 artışla 1 milyar 84 milyon dolar oldu. Tedarik endüstrisi şubat ayı ihracatı yüzde 5 azalışla 847 milyon dolar seviyesiyle binek otomobilden sonra ikinci sırada yer aldı.Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 11 azalarak 362 milyon dolar olurken, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 1 azalarak 147 milyon dolar oldu.

Tedarik endüstrisinin Almanya ihracatın da yüzde 10 gerileme

Tedarik endüstrisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 10 oranında azalma görülürken, Fransa’ya yüzde 21, Birleşik Krallık’a yüzde 16 düşüş oldu. Romanya’ya ise yüzde 28, İspanya’ya yüzde 19, Rusya’ya yüzde 26, Slovenya’ya yüzde 65 artış kaydedildi.

Endüstrisinin en büyük pazarı olan Almanya’ya Şubatta 340 milyon dolar ihracat yapılırken, Fransa’ya ihracat yüzde 7 artışla 283 milyon dolar, İtalya’ya yüzde 8,5 artışla 239 milyon dolar oldu. Önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 17, Slovenya’ya yüzde 15, Romanya’ya yüzde 18 ihracat düşüşü, ABD’ye yüzde 88, Rusya’ya yüzde 15, Mısır’a yüzde 124 ihracat artışı yaşandı.

Related Posts

Call Now Button